Zamknij

Polski Ład a umowy zlecenia. Pracownik i pracodawca stracą [TABELA]

28.05.2021 16:23
Polski Ład a umowy zlecenia
fot. Wojtek Laski/East News

Polski Ład miał wyeliminować śmieciówki i sprawić, by zastąpiły je umowy o pracę. Umowy zlecenia jednak zostaną, ale nie opłacą się ani pracownikowi, ani pracodawcy. Instytut Emerytalny wyliczył, kto i ile straci.

Polski Ład miał przywrócić porządek na rynku pracy. Zatrudnieni, zamiast śmieciówek mieliby dostać etaty i godne pensje. Jak czytamy w opublikowanym dokumencie, chodziło o „ograniczenie wykorzystania umów cywilnoprawnych”.

Okazuje się jednak, ze śmieciówki nie zostaną zlikwidowane, co potwierdził Jarosław Gowin. Mało tego, zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia każdego miesiąca zarobią nawet kilkaset złotych mniej.

Dodatkowe koszty narzędziem w walce ze śmieciówkami

Polski Ład w podatkach można podzielić na dwie dobre zmiany i przynajmniej jedną niekorzystną, przez którą ostatecznie wielu pracowników straci. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało bowiem zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i przesunięcie drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Korzyści z tych zmian mogą okazać się niezauważalne z uwagi na likwidację ulgi w składce zdrowotnej.

Do tej pory każdy pracownik i przedsiębiorca mógł skorzystać z odliczenia 7,75 proc. z 9 proc. składki zdrowotnej w rocznym rozliczeniu PIT. Po wejściu w życie Polskiego Ładu takiej możliwości nie będzie. Składka zdrowotna w pełnej kwocie zasili NFZ i nie będzie w żaden sposób zwrócona.

W lepszej niż zleceniobiorcy sytuacji są etatowcy. PiS szykuje bowiem specjalną ulgę dla osób z umowami o pracę, dzięki której pracownicy nie odczują zmian. Innymi słowy, PiS chce, aby likwidacja ulgi w składkach zrekompensowała nowa ulga podatkowa. Choć jej kształt nie jest jeszcze znany, mówi się o preferencji dla osób o dochodach do 10 tys. zł.

Na taką ulgę nie będą mogli liczyć zleceniobiorcy. Rząd obciążył zarówno pracowników na zleceniach, jak i zleceniodawców. Obydwie strony umowy stracą, co potwierdzają wyliczenia Instytutu Emerytalnego. Wniosek? Rząd „w dobrej wierze” obciąża biznes licząc, że firma zamieni śmieciówkę na etat. Pewności jednak nie ma, dlatego też Polski Ład przynieść może więcej strat niż korzyści.

 

straty na umowie zlecenia
fot.

Instytut Emerytalny porównał wysokość obciążeń (podatków i składek) przy umowie zlecenia dziś i po wejściu w życie Polskiego Ładu. Eksperci uwzględnili rzecz jasna nowy próg podatkowy i kwotę wolną od podatku. Nawet przy na pozór korzystnych zmianach, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy tracą przez realnie wyższą składkę.

Przykład? Dzisiejsze 2 tysiące złotych brutto na umowie zlecenia może dać pracownikowi nie 1700 zł jak obecnie, lecz nieco ponad 1500 złotych. Wzrośnie też koszt dla zleceniodawcy. W przypadku zarobków sięgających 5000 złotych brutto łączna strata pracownika wyniesie około 300 zł każdego miesiąca. Im większe zarobki, tym uszczuplenie pensji będzie większe.

RadioZET.pl