Zamknij

Polski Ład. „Zerowy PIT” opłaci się państwu kosztem emerytów

20.10.2021 13:45
trzy idące seniorki
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Ulga w postaci dodatkowej kwoty wolnej od podatku dla pracujących seniorów niepobierających emerytury do około 115 000 zł, pojawiła się niespodziewanie w Polskim Ładzie. Ma ona zachęcać do dłużej aktywności zawodowej mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Specjaliści wyliczyli: zyska na tym Skarb Państwa, a nie seniorzy.

Polski Ład zachwalany jest przez rząd jako  „największa w historii obniżka podatków”. Konkretne wyliczenia pozwalają na polemizowanie z tym stwierdzeniem:  to, co zostaje w kieszeniach podatników dzięki zwiększoniu kwoty wolnej od podatku zabierane jest – i to z nawiązką – przez nową, samodzielną składkę zdrowotną.

Nowy system fiskalny ma przy okazji zacząć realizować zapowiedzianą w KPO strategię „efektywnego podwyższenia wieku emerytalnego”. Zachętą do dłuższego pracowania ma być „zerowy PIT” od zarobków uzyskiwanych mimo możliwości przejścia na emeryturę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach: eksperci wyliczyli, że na tym rozwiązaniu seniorzy będą stratni. I to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Emeryci stracą na „zerowym PIT”. Praca zamiast emerytury się nie opłaci

W Krajowym Planie Odbudowy rząd przedstawił plan „efektywnego podwyższenia wieku emerytalnego”. W obawie przed odwetem wyborców PiS nie zamierza zabierać możliwości zakończenia aktywności zawodowej w wieku 60 i 65 lat, w planach ma zachęcanie do pozostawania w pracy rozwiązaniami finansowymi.

Z tego powodu do Polskiego Ładu trafiła propozycja wprowadzenia dodatkowej kwoty wolnej od podatku dla seniorów, którzy będą pracować mimo możliwości przejścia na zasłużony odpoczynek. Według Henryka Kowalczyka z PiS, chodzi o „kolejną ulgę podatkową w wysokości 85 528 zł”.

Czy opłaca się skorzystać z tej możliwości? Instytut Emerytalny dokonał odpowiednich obliczeń, rozpatrując przykład mężczyzny, który zarabia 5000 zł brutto i przysługuje mu emerytura w wysokości 3000 zł brutto.

Statystycznie po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 65 lat, jest przed nim jeszcze 13 lat życia. Oznacza to, że gdyby natychmiast przeszedł na emeryturę, to razem z 13. emeryturą otrzymałby od ZUS w tym czasie łącznie 645 982 zł.

Jeśli senior zdecydowałby się na przedłużenie aktywności zawodowej o 5 lat, to jego emerytura rosłaby zgodnie z danymi ZUS o około 10 procent rocznie. Świadczenie po zrezygnowaniu z pracy po 70. roku życia byłoby pobierane przez 8 lat. W tym czasie ZUS przekazałby 588 070 zł. To wyliczenie, przy którym uwzględniono obecne zasady opodatkowania świadczeń.

Mniejsze pieniądze od ZUS emeryt dostanie także po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. W ciągu pięciu lat na zwolnieniu z PIT zyska około 10 000 zł rocznie, będzie musiał jednak odprowadzać od zarobków 9 procent składki zdrowotnej. Dłuższa praca podniesie kapitał emerytalny: ZUS wypłaci w sumie 639 070 zł w ramach świadczeń. Mniej, niż otrzymałby łącznie senior, gdyby z pracy zrezygnował od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale wypłacane w wyższych comiesięcznych wypłatach.

Jak widać, na wprowadzeniu „zerowego PIT” zyska Państwo – nie dość, że przez dodatkowe lata pobierać będzie wyższą składkę zdrowotną (od zarobków, zamiast od emerytury), to po późniejszym zakończeniu przez seniora aktywności zawodowej wypłaci mu łącznie mniej pieniędzy.

RadioZET.pl/Business Insider Polska