Zamknij

Polski Ład. Rząd wskazał, którym emerytom obniży świadczenia

27.07.2021 20:14
emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Polski Ład ma być korzystny dla większości emerytów, są jednak także seniorzy, którzy na zmianie systemu podatkowego stracą – przyznał wiceminister finansów Jan Sarnowski. Polityk wskazał, kto przez nowe przepisy będzie dostawać od ZUS mniej pieniędzy.

Polski Ład doczekał się konkretnego projektu ustawy wprowadzającej zmiany w systemie podatkowym. Dało to szansę do przeanalizowania rozwiązań i sprawdzenia, jak w rzeczywistości wpłyną one na sytuację Polaków.

Rząd w Ocenie Skutków Regulacji przyznał, że największy ciężar, ponad dwukrotnie większy niż budżet państwa, poniosą samorządy, które stracą 132 mld zł w ciągu 10 lat. Wiceminister finansów Jan Sarnowski zachwalając Polski Ład stwierdził z kolei, że zmiany będą korzystne dla 90 procent emerytów. Część seniorów zostanie „ukarana” wyższymi podatkami.

Polski Ład i emeryci. Kto zyska, kto straci?

Kwota wolna od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł to najczęściej przytaczana przez rząd zmiana mająca być wprowadzona przez Polski Ład. Teoretycznie takie rozwiązanie powinno zaowocować niższymi podatkami, rząd jednak postarał się, żeby skutek był dla wielu Polaków odwrotny.

O tym, że Polski Ład to „zwiększenie podatków dla milionów ciężko pracujących Polaków” ostrzegał nawet wicepremier Jarosław Gowin, który nie chce poprzeć zwiększenia obciążeń fiskalnych dla klasy średniej (o zarobkach do około 10 000 zł brutto) oraz przedsiębiorców.

Jak się okazało, na Polskim Ładzie mają stracić także emeryci. Rząd zapowiedział co prawda stworzenie łatki do przepisów, dzięki której wyższych danin nie będą musieli płacić seniorzy otrzymujący świadczenia niższe niż minimalne, część emerytów na planie rządu jednak straci.

Najprościej wygląda sytuacja osób, które otrzymują świadczenie nie wyższe niż 2500 zł brutto. Zostaną oni zwolnieni z PIT dzięki kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł i płacić będą musieli tylko składkę zdrowotną w wysokości 9 procent. Według Sarnowskeigo oznacza to zysk w wysokości średnio około 170 zł miesięcznie.

Korzystne działanie Polskiego Ładu będzie sukcesywnie maleć wraz ze wzrostem świadczeń. Na zmniejszenie otrzymywanej kwoty muszą szykować się seniorzy, którzy wypracowali emerytury co najmniej na poziomie 4900 zł brutto. To swoista „kara” dla osób, które były aktywne zawodowo dłużej i dzięki temu otrzymały wyższe świadczenia.

Osoby z emeryturą do prawie 5 000 zł zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13 600 zł brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie. (…) Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 procent emerytów. W stosunku do 4 procent emerytów nie będzie zmian. Około 6 procent dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 procent dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie.

Jan Sarnowski

Polski Ład ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany w opodatkowaniu mają sprawić, że Polacy zarabiający najmniej płacić będą niższe podatki. Mechanizmy zaszyte w Polskim Ładzie oznaczają jednak, że wyższe obciążenie fiskalne poczuliby już Polacy zarabiający przeciętne krajowe wynagrodzenie.

Zapobiec temu ma ulga dla klasy średniej, której wzór – a właściwie wzory – poznaliśmy dzięki upublicznieniu projektu ustawy. Jeden z nich zakłada przyjęcie ujemnego przychodu.

RadioZET.pl/money.pl