Zamknij

Polski Ład. Rząd udostępnił kalkulator zmiany wynagrodzeń

02.06.2021 20:48
kalkulator, pieniądze i zeznanie PIT
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Ile zyskasz lub stracisz na Polskim Ładzie? Rząd udostępnił kalkulator, który pozwala sprawdzić osobom zatrudnionym na etat, jak zmienią się ich zarobki netto po 1 stycznia 2022 roku.

Polski Ład według zapewnień rządu ma obniżyć podatki 18 mln Polaków. Dzięki opublikowanego na rządowych stronach kalkulatora wynagrodzeń można szybko i łatwo sprawdzić, jak zmieni się wysokość pensji „na rękę” po wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł oraz  nowej, samodzielnej składki zdrowotnej.

Wyników prezentowanych przez kalkulator nie należy traktować jako liczb ostatecznych. Część zwracanych rezultatów zakłada bowiem działanie ulgi dla klasy średniej, której mechanizmu działania jeszcze nie poznaliśmy.

Kalkulator płac w Polskim Ładzie. Zyskasz czy stracisz na zmianie?

Obsługa kalkulatora jest prosta: wystarczy wpisać swoje wynagrodzenie brutto, żeby otrzymać wynik w postaci pensji netto, jaką otrzymywać się będzie po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

System od razu informuje, o ile więcej lub mniej będzie się miesięcznie zarabiać na rękę, w przypadku osób kwalifikujących się na ulgę dla klasy średniej informując, że wynagrodzenie netto się nie zmieni.

Ze wskazań kalkulatora wynika, że zarabiający płacę minimalną, czyli w 2021 roku 2800 zł brutto, dostaną miesięcznie do ręki 137 zł więcej.

polski_lad_kalkulator_rzad_02
fot.

foto: materiały prasowe

Korzyści z Polskiego Ładu kończą się w okolicy wynagrodzenia w wysokości 5700 zl brutto, a więc nawet niższego, niż wynosi wyliczona przez GUS płaca średnia. Gdyby nie ulg dla klasy średnie, zarabiający takie i wyższe kwoty musieliby oddawać fiskusowi więcej, niż w obecnym systemie.

Kalkulator pozwala także sprawdzić, jak na otrzymywane wynagrodzenie wpływa zapisanie się do PPK. Do miesięcznych wpływów można także doliczyć środki z 500 plus.

Kalkulator płac w Polskim Ładzie znajduje się na stronie podatki.gov.pl.

RadioZET.pl