Zamknij

Polski Ład. „Podatki trafią do tych, którzy nie mają chęci do pracy”

17.01.2022 17:17
Mateusz Morawiecki
fot. TOMASZ KWASEK/REPORTER/East News

Polski Ład został wprowadzony przez rząd mimo sprzeciwu ekspertów, broniących między innymi drobnych przedsiębiorców, którzy zostali mocno dociśnięcie przez nowy system fiskalny. Doradca podatkowy szczerze przyznał, że na Polskim Ładzie stracą osoby, które mają ambicję pracować i rozwijać swój biznes.

Polski Ład jest tak skomplikowany, że gubi się w nim nawet Ministerstwo Finansów. Resortowi nie udało się stworzyć kalkulatora, który podawałby prawidłowo wysokość zaliczek na podatek dochodowy. Zderzyliśmy się z rzeczywistością – stwierdził Tadeusz Kościński.

Ekonomiści są zdania, że nowe przepisy zostały celowo skomplikowane, żeby ukryć faktyczne podwyższanie, a nie obniżanie podatków. Taki sam efekt jak wprowadzenie Polskiego Ładu miałoby podwyższenie w starym systemie podatku dochodowego o 6 punktów procentowych oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 7500 zł. Transfer zarobków osób z wyższymi pensjami do beneficjentów pomocy socjalnej został przez doradcę podatkowego Marka Golca nazwany „demotywującym”. Rząd wie, co robi: z niezależnego raportu wynika, że gdyby nie 500 plus, to nie wygrałby wyborów.

Polski Ład: stracą osoby przedsiębiorcze, którym chce się pracować

Ogłoszona przez rząd „największa w historii obniżka podatków” dla prowadzących działalność gospodarczą jest „najwyższym w historii podniesieniem podatków”. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą zastanawia się, czy jej nie zakończyć. Do takich rozważań składania nie tylko Polski Ład, lecz także inflacja oraz podwyżki cen prądu elektrycznego oraz gazu ziemnego. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów piekarze wyliczyli, że rentowność osiągną sprzedając chleb po 40 zł.

Przedsiębiorcy zapoznając się z nowymi, wyższym obciążeniami równocześnie czytali o nowych programach socjalnych, takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy wynoszące nawet 140 000 zł dofinansowanie kupna mieszkania dla rodzin wielodzietnych.

Marek Golec, doradca podatkowy, w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził, że ma Polskim Ładzie stracą osoby, którym chce się pracować.

Wiele osób czuje, że ich podatki trafią do tych, którzy nie mają chęci do pracy. Duch zmian w Polskim Ładzie jest taki, że ci, którym chciało się pracować, prowadzić biznes i zarabiać lepiej niż przeciętnie, tworzyć dobrobyt, mają zapłacić więcej. To demotywujące, niezależnie od uzasadnienia zmian.

Marek Golec

Golec dodał ponadto, że „tworząc tę reformę, ktoś naprawdę bardzo pilnował, aby nie dać za dużo podatnikom”. Przywołał „podatek zdrowotny”, zwany przez rządzących składką, który płacić mają wszyscy już od pierwszego zarobionego złotego. Korzyści z obniżenia PIT są więc niskie, gdyż jednocześnie podatnikom zabierane są pieniądze za pomocą innego obciążenia.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska