Zamknij

Polski Ład. Od kiedy dodatkowe pieniądze dla rodzin?

02.06.2021 20:17
folder Polskiego Ładu
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Na dopłaty do mieszkań oraz program 1000 plus trzeba będzie jeszcze długo czekać. Polski Ład ma wejść w życie 1 stycznia 2021 tylko częściowo; wsparcie dla rodzin będzie uruchamiane zarówno przed tą datą, jak i długo po.

Polski Ład będzie wprowadzany etapami. Od 1 stycznia 2022 można spodziewać się rewolucji fiskalnej, czyli wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł oraz nowej składki zdrowotnej, której będzie całkowicie niezależną daniną.

Rząd już wcześniej zastrzegł, że na dopłaty do kredytów, gwarantowany wkład własny oraz 1000 plus nie mają co liczyć rodziny, których dzieci urodzą się przed wdrożeniem Polskiego Ładu. Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował kolejność uchwalania ustaw wprowadzających poszczególne elementy nowego systemu. Część programów prorodzinnych ma wejść w życie jeszcze w 2021 roku, ale na 1000 plus trzeba będzie być może czekać aż do 2023 roku.

Polski Ład. Od kiedy mieszkanie bez wkładu własnego i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Zaprezentowany przez premiera harmonogram wdrażania Polskiego Ładu zakłada, że w 2021 roku w ciągu 100 dni zostaną uchwalone ustawy realizujące 10 zapowiedzi programu.

Najwięcej uwagi przykłada się do wzrostu kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, co ma nastąpić 1 stycznia 2021 roku. Równocześnie wdrożona zostanie zapewne nowa składka zdrowotna, zwiększająca faktyczne obciążenie fiskalne, o tym już jednak premier Morawiecki nie wspomniał.

Rok dłużej trzeba będzie czekać na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 1000 plus na drugie i następne dzieci. Wiadomo, że na nowe świadczenie załapią się tylko dzieci urodzone po wdrożeniu Polskiego Ładu – nie wiadomo jednak jeszcze, czy 1 stycznia 2022 zaczną się wypłaty pieniędzy, czy też wsparcie dla najmłodszych w wieku 12-36 miesięcy zacznie być realizowane dopiero rok później. Szczegóły poznamy po zaprezentowaniu ustawy.

Wcześniej niż się spodziewano mają za to wejść w życie przepisy dotyczące wsparcia przy uzyskiwaniu kredytu mieszkaniowego. Zgodnie z deklaracją premiera, debiut programu ma mieć miejsce IV kwartale 2021 roku. W zapowiedzi jest mowa o „gwarantowanym przez państwo wkładzie własnym i dofinansowaniu dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych”.

Nie zapowiedziano za to prac nad dopłatami do kredytów mieszkaniowych, mających przysługiwać na drugie na następne dzieci urodzone po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Na to rozwiązanie trzeba będzie więc najprawdopodobniej poczekać dłużej.

RadioZET.pl/Kancelaria Premiera