Zamknij

Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce obniżyć ulgę dla klasy średniej

09.07.2021 10:13
Jarosław Gowin
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER/East News

Jarosław Gowin poinformował, że w rozmowach koalicjantów Zjednoczonej Prawicy pojawiły się „nowe propozycje” dotyczące ulgi dla klasy średniej. Ma ona zapobiec wyższemu opodatkowaniu przez Polski Ład Polaków zarabiających minimum  średnie wynagrodzenie.

Polski Ład przedstawiany jest przez rząd jako obniżka podatków, na której zyskać mają miliony Polaków. W rzeczywistości spodziewane zmiany w systemie fiskalnym zwiększą obciążenia dla wielu grup społecznych.

Wyższe podatki zapłacić musieliby już Polacy zarabiający przeciętną pensję,  na zmianach stracą także seniorzy, którzy otrzymują niższe niż minimalne świadczenia. Problem ten mają rozwiązać specjalne ulgi, których zadaniem jest obniżenie obciążenia do poziomu z obecnego systemu. Ministerstwo Finansów mówiło o specjalnym algorytmie, który miałby wyliczać ulgę podczas rozliczenia rocznego. Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii przyznał, że nic nie jest jeszcze ustalone i dyskusje nad kształtem ulgi wciąż trwają.

Polski Ład. Ulga dla klasy średniej zostanie ograniczona?

Zgodnie z zapowiedziami obozu rządzącego pierwszym rozwiązaniem z Polskiego Ładu zaprezentowanym w formie projektu ustawy będą zmiany podatkowe. W połowie czerwca 2021 zapowiadano, że przepisy zostaną zaprezentowane „w ciągu dwóch tygodni”. Tak jednak się nie stało, a doniesienia dotyczące ulgi dla klasy średniej pozwalają przypuszczać, że ostateczny kształt rozwiązać wciąż nie został jeszcze ustalony.

Polski Ład ma wprowadzić kwotę wolną od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł. Jednocześnie jednak inne daniny, opłaty i składki – w tym zdefiniowana na nowo składka zdrowotna – będą pobierane w wyższej wysokości i już od pierwszego zarobionego złotego.

Stwarza to problem dla Polaków, którzy zarabiają średnią krajową lub więcej oraz dla osób samozatrudnionych. W Polskim Ładzie obciążenia fiskalne znaczni dla nich wzrosną. Chronić ma przed tym ulga dla klasy średniej oraz ulga dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jarosław Gowin przyznał, że wciąż nie ma ich ustalonych, gdyż pojawiają się „nowe propozycje”.

Pojawiły się nowe propozycje, one są interesujące dla Porozumienia, bo idą w stronę, którą wskazywaliśmy - osłabienia wzrostu podatków dla części przedsiębiorców oraz osłabienia czy zmniejszenia strat finansowych dla samorządów, wynikających z popieranego przez nas rozwiązania, jakim jest podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Jarosław Gowin

Wicepremier zdradził ponadto, że jedną z propozycji zmian w uldze dla klasy średniej jest zmniejszenie liczby osób, które będą nią objęte. W pierwotnym projekcie była mowa o korekcie obciążeń nakładanych przez Polski Ład do zarobków na umowie o pracę sięgających 13 000 zł brutto.

Ministerstwo Finansów chce, żeby obniżenie podatków do kwoty sprzed wprowadzenia Polskiego Ładu dotyczyło osób zarabiających do 11 000 zł brutto.

RadioZET.pl/Bankier.pl