Zamknij

Polski Ład. Ile pieniędzy rząd zabierze Twojej gminie?

30.07.2021 21:45
Jarosław Kaczyński
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Rząd obiecuje, zapłacą samorządy – wynika z Oceny Skutków Regulacji upublicznionej razem z projektem ustawy zmieniającej system podatkowy w Polsce na stworzony przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzięki Związkowi Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich można sprawdzić, ile pieniędzy rząd zabierze każdej z polskich gmin z osobna.

Polski Ład obniży podatki i da dodatkowe pieniądze rodzicom – przekonuje rząd. Dzięki publikacji projektu ustawy ekonomiści wskazali, kto obietnice PiS zasponsoruje. Nawet wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że wprowadzenie programu oznaczać będzie „podwyżkę podatków dla milionów ciężko pracujących Polaków”.

Przy okazji wprowadzania Polskiego Ładu rząd postanowił także zadać cios samorządom, które często przeciwstawiają się pomysłom władzy centralnej. To właśnie na jednostkach samorządu terytorialnego spoczywać będzie ciężar płacenia za obietnice PiS. W ciągu 10 lat ma to je kosztować łącznie 132 miliardy złotych. Nowy serwis Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich pozwala sprawdzić, ile konkretnie stracą przez rząd poszczególne gminy.

Polski Ład to katastrofa dla samorządów. Rząd zabierze im 132 mld zł

Dzięki Polskiemu Ładowi i obniżce podatków w kieszeniach Polaków zostanie 14 mld zł – przekonuje premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu milczy jednak w sprawi kosztów, jakie będą musiała ponieść w związku z tym klasa średnia, przedsiębiorcy oraz samorządy.

Ich rzecznikiem stał się Jarosław Gowin, który mówi dokładnie to, o czym przestrzegali ekonomiści. Polski Ład to skok na kasę osób zarabiających powyżej średniego krajowego wynagrodzenia, przedsiębiorców prowadzących małe firmy oraz samorządów.

natwojkoszt.pl
fot. natwojkoszt.pl

Wicepremier i minister rozwoju coraz śmielej zapowiada, że jego ugrupowanie nie poprzez Polskiego Ładu, jeśli nie zostaną do niego wprowadzone mechanizmy zapobiegające zwiększeniu opodatkowania i rekompensaty dla samorządów za utracone przez Polski Ład wpływy.

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że Polski Ład będzie kosztował jednostki samorządu terytorialnego łącznie około 13 mld zł rocznie. O tyle zmniejszą się budżety na inwestycje, utrzymanie infrastruktury oraz wynagrodzenia dla urzędników. Część z nich już teraz obawia się, że od stycznia 2021 będzie bez pracy.

Skalę problemu dla gminy, w której się mieszka, można sprawdzić orientacyjnie dzięki serwisowi przygotowanemu przez ZMP i UMP. Pokazuje in projekcję obniżki budżetu na podstawie wartości podanych przez Ministerstwo Finansów.

„Polski Ład – rząd zaprasza na Twój koszt” – tak posumowały program PiS samorządy. Kwotę, jaką straci dana gmina przez zmianę w systemie podatkowym odcinającą JST od należnej im części podatku PIT można sprawdzić na stronie natwojkoszt.pl.

RadioZET.pl