Zamknij

Warzywniak plus. Soboń: możliwy powrót państwowych sieci sklepów

29.05.2020 09:19
Warzywniak plus. Soboń: możliwy powrót państwowych sieci sklepów
fot. Shutterstock/Stokkete (ilustracyjne)

Państwo przejmie kontrolę nad handlem? Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mówił w wywiadzie dla Money.pl o powrocie do państwowych sieci spożywczych.

Warzywniak plus. Tym terminem serwis Money.pl określił nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości na przejęcie kontroli w handlu. 

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z serwisem mówił o powstaniu Polskiego Holdingu Spożywczego, czyli państwowej sieci sklepów.

Państwo „od pola do stołu”, czyli handel pod kontrolą

Rząd nie wyklucza utworzenia państwowej sieci sklepów spożywczych, w ramach działań wspierających sektor rolno-spożywczy – wynika z zapowiedzi wiceministra aktywów państwowych.

Soboń wyjaśnił w rozmowie z Money.pl, że dzięki holdingowi państwo miałoby pod kontrolą drogę towaru od rolnika na sklepową półkę. Czy powstanie państwa sieć sklepów?

Zapowiedź powstania takiego holdingu rząd ogłosił już w 2019 roku. Wówczas rządzący mówili o Narodowym Holdingu Spożywczym lub Krajowej Grupie Spożywczej, która miałaby wesprzeć polskich rolników. Teraz koncepcja ta poszerzyła się o powstanie sieci sklepów państwowych.

Zobacz także

- Organicznie takiej sieci nie zbudujemy, trzeba byłoby wtedy zastanowić się wtedy nad tym, co jest na rynku. W tym biznesie skala ma sens, więc jeśli to maiłoby mieć znacznie dla producentów rolnych, to skala musi być odpowiednia – dodał Artur Soboń w rozmowie z Money.pl.

Na pytanie o to, czy Biedronka, Lidl czy Kaufland będą stanowiły konkurencję Soboń odpadł, że liczy na dobre partnerstwo.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Money.pl