Zamknij

Polska zdecyduje się na wejście do strefy euro?

Olga Papiernik
24.01.2018 12:14
Polska zdecyduje się na wejście do strefy euro?
fot. Agencja Gazeta

- Polska jest zachęcana do szybkiego wejścia do strefy euro - powiedział w środę wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Podkreślił, że własna waluta daje dodatkowe możliwości stymulowania gospodarki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Janczyk, pytany w środę na antenie radia Wnet, kiedy Polska mogłaby znaleźć się w strefie euro, odpowiedział: - Oczywiście Polska jest zachęcana do szybkiego wejścia. Ta dyskusja odżywa co jakiś czas, ona ma swoje natężenie. Ja bym zalecał ostrożność w tej dyskusji - wskazał.

Zobacz także

Ocenił, że warto - zobaczyć, jaka jest kondycja poszczególnych krajów należących do strefy euro i ocenić szanse i potencjalne zagrożenia związane z szybkim wejściem do strefy euro. Jego zdaniem - posiadanie własnej waluty daje nam dodatkowe możliwości stymulowania gospodarki.

Przypomniał, że - Polska spełnia bardzo surowe kryteria traktatu z Maastricht, nawet do tego, żeby przyjąć walutę euro - i pozostaje - w gronie 12 krajów najmniej zadłużonych w Unii Europejskiej.

Zobacz także

Na początku stycznia br. "Rzeczpospolita" opublikowała apel ekonomistów do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie przygotowań do wejścia Polski do strefy euro. "W Europie trwa właśnie dyskusja o przyszłym kształcie UE i wszystko wskazuje na to, że nie będzie Unii dwóch prędkości. Jedyną przyszłością będzie poszerzona eurostrefa. Polska powinna wziąć udział w tym procesie, jeśli chce mieć realny wpływ na przyszłość kontynentu, a także jeśli chce na trwałe zakotwiczyć w zachodniej Europie" - napisano w apelu do szefa rządu.

PAP/Katarzyna Fiuk/OP