Zamknij

Polska zapłaciła ponad miliard złotych za maseczki z zagranicy

09.10.2020 18:02
maseczki na twarz
fot. Shutterstock

Obowiązek zakrywania ust i nosa doprowadził do wydania za granicą 289 mln euro na zakup maseczek. Dane opublikowane przez Eurostat obejmują pierwsze sześć miesięcy 2020 roku.

Koronawirus i niebezpieczeństwo wymknięcia się pandemii spod kontroli spowodowały wprowadzenie w Polsce obowiązku zakrywania ust oraz nosa. Maseczki zatrzymują wydychane patogeny i minimalizują ryzyko zakażenia innych osób.

Nakaz sprawił, że zapotrzebowanie na maseczki gigantycznie wzrosło: Eurostat szacuje, że wartość rynku wzrosła o 1800 procent. Kraje unijne wydały na ich zakup w pierwszym półroczu 2020 roku 14 mld euro. W analogicznym okresie 2019 było to 800 mln euro.

Polska wydała 1,29 mld zł na zakup maseczek za granicą

Pandemia COVID-19 wymusiła na Polakach noszenie maseczek. Na wieść o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa popyt znacznie przewyższył podaż, przez co ceny produktów wzrosły z kilkudziesięciu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nawet zabezpieczenie potrzeb Polski dzięki szybkiemu uruchomieniu szwalni zajmujących się szyciem maseczek. Powstawać w nich miało nawet 100 mln sztuk produktów, dzięki czemu można było myśleć o eksporcie.

Zobacz także

Zainteresowanie maseczkami wzrosło ponownie po rekordowym wzroście zarażeń spowodowanym przez drugą falę koronawirusa i wprowadzenie w całej Polsce obostrzeń przygotowanych z myślą o strefie żółtej.

Zobacz także

Z danych Eurostatu wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku do naszego kraju sprowadzono spoza UE maseczki o wartości 289 mln euro, czyli 1,29 mld złotych. Więcej od Polski wydało na ten cel 7 krajów unijnych: Niemcy (4 mld 402 mln euro), Francja (3 mld 431 mln euro), Włochy (1 mld 750 mln euro), Hiszpania (1 mld 148 mln euro), Holandia (833 mln euro), Belgia (617 mln euro) oraz Austria (331 mln euro).

Zagłosuj

Ile maseczek kupiliście?

Liczba głosów:

W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaliśmy na maseczki po 8 euro, a więc około 36 zł. W tym aspekcie jesteśmy w ogonie Europy, jako że za nami są tylko cztery kraje: Szwecja (7 euro), Chorwacja(7 euro), Grecja (6 euro) oraz Bułgaria (3 euro).

RadioZET.pl/Eurostat