Zamknij

Polska wódka lepiej chroniona. Przełomowe porozumienie z Chinami

07.11.2019 20:34
Polska wódka chroniona w Chinach
fot. Shutterstock/ itor (ilustracyjne)

Unia Europejska zawarła z Chinami porozumienie o ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych. Na tej liście znalazła się między innymi polska wódka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Obok Fety, Irish whiskey, Ouzo czy Finlandii znajdzie się polska wódka. Porozumienie, które wejdzie w życie za rok, przewiduje ochronę 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw – informuje „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

Cel? Zwiększenie popytu na chronione produkty po obu stronach.

Produkty opatrzone europejskimi oznaczeniami geograficznymi są znane na całym świecie ze swojej jakości. Konsumenci są gotowi zapłacić wyższą cenę i mieć pewność co do pochodzenia i autentyczności tych produktów, a jednocześnie lepiej wynagradzać rolników

– powiedział Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa.

Jak zaznacza dziennik, produkt z oznaczeniem geograficznym jest średnio 2,23 razy droższy niż podobny bez takiego oznaczenia. Na liście produktów chronionych najwięcej towarów pochodzi z Włoch i Francji – jest ich odpowiednio 26 i 25. Na kolejnych miejscach są produkty z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Czech. Pozostałe 12 państw na liście, w tym Polska, mogą pochwalić się jednym chronionym produktem.

Zobacz także

Czy to szansa dla polskiej wódki? „Rzeczpospolita” zaznacza, że Chiny są drugim krajem przeznaczenia jeśli chodzi o wywóz z UE produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych.

Wartość rynkowa oznaczeń geograficznych UE wynosi około 74,8 miliarda euro, a łącznie produkty chronione oznaczeniami geograficznymi stanowią 15,4 procent całkowitego unijnego eksportu żywności i napojów.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”