Zamknij

Polska wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19. Rząd sfinansuje inwestycje

03.03.2021 10:44
Polska wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19. Rząd sfinansuje inwestycje
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Lockdown wpłynął na gospodarkę, a pandemia na stan zdrowia wielu Polaków. Szef PFR Paweł Borys zapowiedział, że w Polsce będzie produkowana szczepionka przeciwko COVID-19. Rząd sfinansuje inwestycję firmy Mabion.

Lockdown powoduje niepokój u wielu grup społecznych. Trwa proces szczepień przeciwko koronawirusowi, do którego przystępują poszczególne grupy zawodowe oraz wybrane roczniki. Również pracodawcy podchodzą z uwagą do tematu szczepień. Wczoraj (2 marca 2021) pisaliśmy o tym, że są takie grupy zawodowe, w których przez odmowę zaszczepienia przeciwko COVID-19 pracownicy zostali zwolnieni.

Równolegle pojawiają się firmy, które oferują bezpłatny transport do punktu szczepień, aby osoby szczególnie narażone na zakażenie nie musiały poruszać się komunikacją miejską. Niedługo na rynku pojawi się szczepionka wyprodukowana w Polsce. Rząd zapowiedział sfinansowanie inwestycji z budżetu państwa.

Polska szczepionka na koronawirusa

Polska firma biotechnologiczna Mabion będzie produkować w kraju szczepionkę przeciw COVID-19, stworzoną przez amerykańską firmę Novavax. Umowa obejmuje transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Mabion na bazie porozumienia z Polskim Funduszem Rozwoju otrzyma do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Polska producentem szczepionki przeciw COVID-19

Paweł Borys potwierdził, że PFR sfinansuje inwestycję. Transfer technologii ma się odbyć w drugim kwartale 2021 roku. Środki od Polskiego Funduszu Rozwoju pozwolą polskiej firmie zwiększyć moce produkcyjne.

Projekt dotyczący finansowania Mabionu jest teraz priorytetowy. Jest szansą, aby rozpocząć produkcję szczepionki w Polsce. Inwestycja w kwocie 40 mln zł przyczyni się do tego, że Mabion będzie mógł podwoić moce produkcyjne w tym roku, na tym się najbardziej koncentrujemy

Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR

Współpraca Mabion i Novavax będzie polegała na kwalifikacji metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości spółki, wyprodukowaniu jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie spółki.

Jeżeli skutecznie wytworzymy szczepionki, staniemy się kluczowym dostawcą, staniemy się jednym z istotnych elementów dostarczania tej szczepionki na różne rynki. Trudno dzisiaj określić, czy i w jakim zakresie będziemy dostarczać szczepionkę wytwarzaną u nas dla Polski

Maciej Wieczorek, zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Mabion

A jak zareagował rynek kapitałowy na tę informację? W dniu podania komunikatu (3 marca 2021) akcje Mabion rosną w środę rano na warszawskiej giełdzie o 51 proc.

RadioZET.pl/PAP