Zamknij

Polska stała się szóstym partnerem handlowym Niemiec

02.10.2019 12:07
Polska stała się szóstym partnerem handlowym Niemiec. Eksport i import rośnie
fot. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE)

Polska stała się szóstym partnerem handlowym dla Niemiec – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Taki wynik udało się osiągnąć w pierwszych pięciu miesiącach tego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku Polska wyprzedziła Wielką Brytanię i stała się szóstym, pod względem wielkości, partnerem handlowym Niemiec – podało PIE.

Dodano, że wśród krajów Unii Europejskiej w tym okresie tylko z Holandią, Francją i Włochami Niemcy miały większe obroty handlowe niż z Polską.

Zobacz także

W raporcie wskazano, że Niemcy są największym zagranicznym dostawcą półproduktów i usług dla polskiego eksportu, a także największym zagranicznym odbiorcą polskich półproduktów i usług ponownie eksportowanych przez ich nabywców.

Niemcy numerem jeden w polskim eksporcie i imporcie

PIE przypominało, że od początku lat 90. XX wieku największym partnerem handlowym Polski są Niemcy.

W 2018 r. eksport za Odrę stanowił 28,2 proc. polskiego eksportu towarów, a import – 22,4 proc. Nadwyżka w obrotach z Niemcami sięgnęła w 2018 r. 13,7 mld euro.

Raport o wymianie handlowej pomiędzy Polską i Niemcami
fot. PIE

Zobacz także

PIE wskazuje jednocześnie, że udział Niemiec w polskim handlu mierzony wartością dodaną był jednak o kilka punktów procentowych mniejszy, niż wskazywały na to tradycyjne statystyki w ujęciu brutto.

Zatem w świetle analizy w kategoriach wartości dodanej polski eksport jest uzależniony od koniunktury w gospodarce niemieckiej w mniejszym stopniu, niż wynikało to z dotychczasowych analiz.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP