Zamknij

Polska na drugim miejscu w rankingu najszybciej rosnących cen

18.08.2021 19:51
Rekordowa inflacja
fot. Marek BAZAK/East News

Polska w pierwszej trójce w europejskim rankingu państw z najszybciej rosnącymi cenami. Inflacja rośnie szybciej jedynie w Estonii.

Inflacja na poziomie 4,7 proc. planuje nas na drugim miejscu w rankingu państw, w których ceny rosną najszybciej. Eurostat opublikował nowe dane. 

Średnia dla państw strefy euro to 2,2 proc., dla całej Unii Europejskiej – 2,5 proc. O tyle w porównaniu z minionym rokiem wzrosły ceny w lipcu 2021 roku. Polska z wynikiem 4,7 proc. zajmuje drugie miejsce.

Polska na drugim miejscu w Europie. Wyjście z koronakryzysu pod znakiem drożyzny

 Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 2,2 proc. w lipcu 2021 r., w porównaniu z 1,9 proc. w czerwcu – podał Eurostat. Rok wcześniej odnotowano inflację na średnim poziomie 0,4 proc. W całej Unii Europejskiej średnia to 2,5 proc. w skali roku, a rok wcześniej przeciętna inflacja wynosiła 0,9 proc.

 Najmniejszy wzrost cen odnotowano na Malcie. Tam w skali roku ceny wzrosły o 0,3 proc. Grecja i Włochy również odnotowały dobre wyniki: 0,7 i 1 proc. Po drugiej strony barykady znalazły się kraje, w których ceny rosły najszybciej. Polskę wyprzedza w tym niechlubnym rankingu tylko Estonia z inflacją równą 4,9 proc.. 4,7 proc. inflację Eurostat odnotował w Polsce i na Węgrzech.

 Główny Urząd Statystyczny szacuje z kolei, że inflacja w Polsce wyniosła rekordowe 5 proc. To koszt odbicia w gospodarce i równie widocznego wzrostu PKB. Ekonomiści z banku Pekao wskazują, że w walce z koronakryzysem towarzyszy nam drożyzna, co nieprędko się zmieni. W sierpniu, według prognoz inflacja sięgnąć może 5,2 proc. Lista usług i towarów, za które płacimy więcej, jest długa, a podium w tym rankingu zajmują trzy kategorie towarów i usług: paliwa, śmieci, drób. Tankowanie kosztuje nas prawie jedną trzecią więcej niż rok temu (30 proc. wzrost). Za śmieci płacimy 23 proc. więcej i tyle samo za mięso drobiowe.

 RadioZET.pl/Eurostat/GUS