Zamknij

Polska ma wypłacić szwedzkiemu funduszowi 650 mln złotych

Piotr Drabik
25.02.2019 08:48
Polska ma wypłacić szwedzkiemu funduszowi 650 mln złotych. Inwestycje
fot. Mariusz Szczygiel/Shutterstock (ilustracyjne)

Skarb Państwa przegrał w szwedzkim sądzie spór z funduszem Abris o wywłaszczenie go z akcji FM Banku. Oznacza to, że Polska musi zapłacić aż 650 mln zł. Jeśli podobne spory rozstrzygną się na niekorzyść naszego kraju, to odszkodowania mogą wynieść aż 10 mld złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ja podał „Dziennik Gazeta Prawna”, sprawa dotyczy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego sprzed blisko pięciu lat. Wówczas KNF kierowany przez Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka podjął decyzję w sprawie PL Holdings (kontrolowanego przez fundusz Abris), który został zmuszony do sprzedaży FM Banku.

Według gazety biegli wycenili wówczas szkodę funduszu na ponad 2,1 mld zł.

Zobacz także

Setki milionów złotych odszkodowania

Sprawa trafiła do międzynarodowego arbitrażu, który potwierdził rację luksemburskiego inwestora i przyznał mu odszkodowanie w wysokości ok. 760 mln zł.

Polska zaskarżyła tę decyzję do sądu apelacyjnego w Szwecji, właściwego dla sprawy. Jak pisze gazeta, sprawę tę przegrała i państwo ma zapłacić odszkodowanie plus inne koszty, łącznie w wysokości ok. 650 mln zł.

W tej sytuacji Polska może się jeszcze odwołać do szwedzkiego Sądu Najwyższego. Według „DGP” Prokuratoria Generalna RP, która reprezentuje Skarb Państwa w sprawach sądowych i arbitrażowych, analizuje taki krok.

Zobacz także

Co więcej, odsetki od niewypłaconego odszkodowania każdego dnia rosną o 145 tys. zł.

Powołując się na dane z Prokuratorii Generalnej RP, Polska toczy obecnie dziewięć sporów inwestycyjnych z inwestorami m.in. z Austrii, Cypru, Czech, Kanady, Luksemburga i ze Stanów Zjednoczonych.

Wartość tych postępowań to w sumie ponad 10 mld zł. Te roszczenia mogą jeszcze wzrosnąć, ponieważ zagraniczne banki prowadzące w Polsce interesy grożą pozwami, jeśli zostanie przyjęta ustawa o frankowiczach i powstanie fundusz, na który mają składać się wszystkie instytucje finansowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD