Zamknij

Aż 720 mln zł Polska ma zapłacić szwedzkiemu funduszowi Abris. Termin – 2 tygodnie

Piotr Drabik
04.03.2019 09:34
Polska ma 2 tygodnie na zapłatę 720 mln zł dla szwedzkiego funduszu Abris
fot. Positiffy/Shutterstock (ilustracyjne)

Szwedzki fundusz Abris dał polskiemu rządowi dwa tygodnie na zapłatę 720 mln zł odszkodowania. Jak przypomniał „Dziennik Gazeta Prawna”, kwotę zasądził Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Sprawa dotyczy wywłaszczenia funduszu z akcji banku FM Banku po decyzji Komisji Nadzoru Finansowego w 2014 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według „DGP” w piątek Ministerstwo Finansów otrzymało wezwanie do zapłaty, w którym Abris zaznacza, że brak dobrowolnego wykonania wyroków arbitrażu pociągnie za sobą konieczność podjęcia działań zmierzających do wykonania ich w drodze egzekucji.

Teoretycznie fundusz może zajmować pieniądze na przykład z obligacji rządowych kupionych przez inwestorów, ale także z kwoty przeznaczonej na spłatę zobowiązań.

Zobacz także

Sztokholmski arbitraż nakazał wypłatę odszkodowania za wywłaszczenie kontrolowanej przez Abris spółki PL Holdings z akcji FM Banku w 2014 roku. Formalnie decyzję tę podjęła Komisja Nadzoru Finansowego, która wówczas była kierowana przez Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka.

Partner zarządzający w Abrisie Paweł Gieryński powiedział, że nie bierze w ogóle pod uwagę, iż Polska nie wypłaci odszkodowania. Należna kwota, którą zasądzono na rzecz szwedzkiego funduszu, to razem z odsetkami blisko 720 mln zł plus 3,8 mln euro kosztów prawnych.

Z informacji gazety wynika, że Prokuratoria Generalna odwoła się od wyroku arbitrażu do Sądu Najwyższego Szwecji. Odwołania nie wyklucza również Abris, wskazując, że są silne przesłanki świadczące, iż Polska jest winna funduszowi jeszcze 90 mln zł odsetek.

– Możemy zrezygnować z odwołania i dodatkowych odsetek, gdybyśmy mieli przekonanie, że Polska wypłaci nam odszkodowanie – powiedział Gieryński, cytowany przez „DGP”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD