Zamknij

Polska jest bardzo ważnym partnerem na arenie światowej

Olga Papiernik
23.01.2018 10:38
Polska jest bardzo ważnym partnerem na arenie światowej
fot. TOMASZ CZACHOROWSKI/East News

- Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym partnerem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. Podkreślił, że na Forum w Davos z prezydentem Andrzejem Dudą chcą się spotkać przedstawiciele świata politycznego i gospodarczego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Dera powiedział we wtorek w TVP INFO, że Forum w Davos - jest tym miejscem, gdzie można się spotkać, porozmawiać, gdzie można załatwiać różne interesy.

Zobacz także

- Polska w momencie, kiedy staliśmy się od 1 stycznia niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest bardzo ważnym partnerem na arenie światowej, z panem prezydentem, który jest przedstawicielem Polski w tym Forum, chcą się spotykać różni przedstawiciele świata politycznego i gospodarczego - powiedział prezydencki minister.

Wskazał, że prezydent spotka się m.in. z - przedstawicielami Bliskiego Wschodu -, z królem Jordanii i prezesami firm globalnych. Tematem rozmów będzie także Trójmorze, czyli zainicjowana przez prezydenta Dudę, idea m.in. budowy połączeń infrastrukturalnych między państwami leżącymi wokół Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego.

- Bardzo dobrze, że Polskę reprezentują najważniejsi politycy w naszym kraju, czyli prezydent Rzeczypospolitej i premier - ocenił prezydencki minister.

Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne, dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych.

Dera był także pytany o zaplanowane na piątek spotkanie prezydenta Dudy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. - To jest kolejna bardzo ważna wizyta przedstawiciela administracji amerykańskiej w Polsce, pokazująca, że Polska jest bardzo ważnym parterem dla Stanów Zjednoczonych - ocenił. Wskazał, że wśród tematów, które będą poruszone na spotkaniu, są m.in. współpraca energetyczna i wojskowa oraz współpraca w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

PAP/Olga Zakolska/OP