Zamknij

Polska i Ukraina planują nowe połączenia kolejowe

Olga Papiernik
06.12.2018 09:41
kolej
fot. WOJCIECH STROZYK/East News

Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim – poinformowali w środę w Kijowie ministrowie infrastruktury obu krajów, Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelan.

Konkretne decyzje w sprawie połączeń zostaną ogłoszone jeszcze przed Nowym Rokiem – zapowiedzieli po posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw transportu.

Minister Adamczyk wyjaśnił, że chodzi o uruchomienie połączeń z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. „Jeśli uda się to nam uzgodnić, to dojdzie do korekty rozkładu jazdy pociągów w czerwcu przyszłego roku albo korekty rozkładu zimowego 2019. Na pewno nie będzie to trwało długo” – zapewnił na wspólnej konferencji prasowej.

Adamczyk i Omelan przypomnieli o sukcesie połączenia kolejowego z Kijowa do Przemyśla, które zostało uruchomione w 2016 roku. Poinformowali też, że podczas posiedzenia grupy roboczej omówili współpracę w transporcie drogowym, m.in. w kontekście budowy trasy Via Carpatia.

„Takie projekty jak linia kolejowa Przemyśl-Niżankowice czy połączenie Lublin-Lwów są niewielkie i stosunkowo łatwo je zrealizować. Są też duże projekty jak Via Carpatia, która dzięki wsparciu Ukrainy, jak mamy nadzieję, zostanie wpisana w sieć bazową TEN-T (transeuropejska sieć transportowa), bo przecież to jest szlak ważny dla Ukrainy i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Adamczyk.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Ukraina chce połączyć się z tą trasą, modernizując drogi od Odessy do granicy z Polską.

„Polska jest naszym strategicznym partnerem w rozwoju nowych korytarzy transportowych między Azją i Europą. Cieszę się, że mogę ogłosić, że dziś sfinalizowano porozumienie o uruchomieniu pociągu kontenerowego między Chinami i UE, między Chinami i Polską przez terytorium Ukrainy. Planujemy blisko tysiąc takich pociągów na rok” – oświadczył Omelan.

Zobacz także

Ukraiński minister podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy w czasie zaostrzenia konfliktu z Rosją. „Polska była jednym z pierwszych krajów, które od razu potępiły agresję Rosji w Morzu Azowskim” – podkreślił Omelan.

Za agresję Rosji wobec Ukrainy władze w Kijowie uznały wydarzenia, do których doszło 25 listopada w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim. Rosjanie ostrzelali wówczas trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, przejęli je i aresztowali 24 członków ich załóg.

Rosjanie zarzucają Ukraińcom, że nielegalnie przekroczyli ich granicę państwową. Ukraina mówi, że do zatrzymania doszło na wodach międzynarodowych, a marynarze nie złamali prawa międzynarodowego, więc powinni być traktowani przez Rosję jako jeńcy wojenni. W związku z incydentem Ukraina ogłosiła w ubiegłym tygodniu stan wojenny w obwodach na granicy z Rosją, z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii i w regionach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Jarosław Junko/PAP/OP