Zamknij

Polska i USA podpiszą porozumienie w sprawie sieci 5G. To koniec Huawei?

30.08.2019 08:06
Sieć 5G bez chińskiego giganta? Polska i USA podpiszą porozumienie
fot. AP/Associated Press/East News

Technologia piątej generacji coraz bliżej. Polska i Stany Zjednoczone planują podpisanie porozumienia w sprawie sieci 5G.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Porozumienie podpisane przez kraje może wykluczyć udział chińskiej marki Huawei — donosi „Financial Times”.

To cios dla chińskiego giganta i pokłosie głośnej afery szpiegowskiej z udziałem Huawei.

Władze USA obawiają się, że chiński wywiad wykorzystuje produkty Huawei do szpiegowania innych państw. To według dziennika część strategii, której celem jest rywalizacja o wpływy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Co znajdzie się w porozumieniu? Jak donosi brytyjska gazeta, współpraca dotycząca 5G ma być oparta na postanowieniach tzw. propozycji praskich ustalonych w czeskiej Pradze w maju 2019 roku. Ich efektem byłoby wykluczenie udziału Huawei w polskiej sieci telekomunikacyjnej.

„Tekst porozumienia nie wspomina o Huawei, tak jak zasady ustalone w Pradze, ale jeśli podążać ich logiką, Huawei się nie kwalifikuje” – donosi „Financial Times”.

Zobacz także

Zdania są jednak podzielone. Według niektórych źródeł porozumienie ma zbyt ogólny charakter, by można było przesądzić o wykluczeniu z niego jakiejkolwiek firmy.

Choć brak jest oficjalnych informacji w sprawie udziału chińskiego giganta w polskiej telekomunikacji, nastroje mogą wskazywać, że firma zostanie wykluczona.

Zobacz także

„Sieć 5G jest zbyt istotna dla bezpieczeństwa, aby ją oddawać w ręce kogoś, komu nie do końca możemy zaufać” – dodał anonimowy polski urzędnik dla PAP.

Negocjacje pod znakiem zapytania

Niewykluczone, że to między innymi porozumienie w sprawie sieci 5G byłoby tematem spotkania Duda – Trump zaplanowanego na początek września. Prezydent USA odwołał jednak wizytę w Polsce ze względu na huragan na Florydzie.

Zobacz także

Trump poinformował także, że zamiast niego do Warszawy na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pojedzie wiceprezydent Mike Pence.

Sieć 5G to inaczej technologia piątej generacji. To nowy standard sieci komórkowej i następca 4G. Sieć 5G wyróżnia specyfikacja: szybkość transferu i lepsza wydajność.

RadioZET.pl/PAP