Zamknij

Polska gospodarka potrzebuje napływu cudzoziemców także z Afryki i Bliskiego Wschodu

Olga Papiernik
02.06.2018 16:03
afryka
fot. Krzysztof Wojda/east news

Polacy będą wyjeżdżać poszukując lepiej płatnej pracy, a problemy demograficzne będę coraz większym ograniczeniem dla polskiej gospodarki. Dlatego musimy być coraz bardziej otwarci na napływ cudzoziemców już nie tylko ze Wschodu. Rząd powinien zadbać o stworzenie ram dla bezpieczeństwa społecznego.

Pierwszy wyjazd do zagranicznej pracy rozważa obecnie niemal 1,5 mln osób, jak wynika z ósmej edycji raportu  „Migracje Zarobkowe Polaków”. A to oznacza, że deficyt pracowników będzie coraz bardziej negatywnie odczuwalny dla polskiej gospodarki, bo już mamy rekordowo niskie bezrobocie.

- Będziemy musieli bardziej otworzyć się już nie tylko na pracowników ze Wschodu, ale także z Afryki czy Bliskiego Wschodu - mówi Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. - Powinniśmy o tym myśleć w wieloletnim kontekście, a rząd powinien przygotować stosowne ramy prawne, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo społeczne, a na cudzoziemców powinniśmy patrzeć, jak na potencjalnych obywateli Polski, zapewniając funkcjonowanie, rozwój czy edukację.

MarketNews24/OP