Zamknij

Polska dostarczy sześć statków SAR dla Wietnamu

Olga Papiernik
01.12.2017 16:36
Polska dostarczy sześć statków SAR dla Wietnamu
fot. East News

Polska dostarczy Socjalistycznej Republice Wietnamu sześć statków poszukiwawczo-ratowniczych typu SAR - poinformowała w piątek spółka Cenzin, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kontrakt na dostarczenie tych statków podpisał we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Jak czytamy w piątkowym komunikacie spółki, umowa na dostarczenie Socjalistycznej Republice Wietnamu sześciu morskich jednostek poszukiwawczo-ratowniczych typu SAR (ang. Search And Rescue) została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz prezydenta Wietnamu Tran Dai Quanga 28 listopada br. w Hanoi.

Wartość kontraktu to ok. 200 mln euro. W najbliższych miesiącach planowane jest podpisanie umowy wykonawczej finansującej projekt. Jeżeli negocjacje te pójdą sprawnie, to budowa pierwszej jednostki rozpocznie się w 2018 roku.

We wtorek w Hanoi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Tran Dai Quangiem wyraził przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego w niedługim czasie funkcjonariusze wietnamscy będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin.

Czas trwania projektu to ok. cztery lata. Spółka podkreśliła, że rozpoczęcie kolejnych etapów projektu uzależnione jest od spełnienia warunków wykonania etapów poprzedzających.

Jak tłumaczył Cenzin, jednostki typu SAR są wysoko wyspecjalizowanymi statkami ratowniczymi, służącymi do prowadzenia działań w morskiej strefie odpowiedzialności danego kraju. Pozwalają na udzielenie pomocy medycznej, jak również prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych.

Spółka podkreśliła w komunikacie, że podpisanie porozumienia poprzedziły kilkuletnie negocjacje z Narodowym Komitetem Poszukiwawczo-Ratowniczym Wietnamu (National Committee for Search and Rescue - NCSR).

Statki dostarczone będą do Wietnamu etapowo. W pierwszej kolejności będą to dwie gotowe jednostki poszukiwawczo-ratownicze SAR, następnie cztery jednostki SAR "w pakietach do złożenia" w stoczni wskazanej przez zamawiającego (pakiety te zostaną wyprodukowane w Polsce).

Przedmiotem umowy są również: dokumentacja projektowa, pakiety materiałów i wyposażenia do budowy czterech jednostek w Stoczni Wietnamskiej. Polscy specjaliści będą też współuczestniczyć w pracach stoczniowców wietnamskich, co wpisuje się w długoletnią tradycję szkolenia przez Polskę kadr z tego kraju.

Cenzin wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej; działa na międzynarodowym rynku obrotu bronią i sprzętem specjalnym, jest też eksporterem sprzętu specjalnego oraz usług modernizacyjnych dla sił zbrojnych, policji, służb mundurowych i jednostek specjalnych wielu krajów świata.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest liderem polskiego przemysłu zbrojeniowego, głównym partnerem MON i globalnych koncernów zbrojeniowych w procesie modernizacji polskiej armii. W jej skład wchodzi ponad 60 kluczowych spółek, które zatrudniają około 17,5 tys. wysokiej klasy specjalistów.

PAP/OP