Zamknij

Polska buduje najwięcej mieszkań w Europie. Rośnie popyt na nieruchomości

02.08.2021 08:29
Polska buduje najwięcej mieszkań w Europie. Rośnie popyt na nieruchomości
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Polscy deweloperzy w 2020 roku oddali do użytku najwięcej mieszkań ze wszystkich europejskich krajów. Sektor nieruchomości rośnie w siłę, firmy stawiające budynki zarabiają, a ceny mieszkań idą w górę.

Mieszkania traktowane są w czasie pandemii przez inwestorów indywidualnych jako jedna z najbardziej stabilnych lokat kapitału. Pod koniec lipca pisaliśmy, że ceny lokali mieszkalnych wciąż rosną. Pierwsze półrocze było rekordowe dla firm stawiających budynki, a analitycy prognozują, że 2021 rok będzie najlepszy w historii dla firm deweloperskich.

Ceny nieruchomości już przed pandemią uważane były za wysokie, ale po następnych lockdownach wzrosły o kolejne kilkadziesiąt procent. Widoczne jest także większe zainteresowanie domami i działkami.

Polska buduje najwięcej mieszkań w Europie

Polska zajęła pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku na 1000 mieszkańców w 2020 r. Nasz wynik to 5,79.

Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że polscy deweloperzy są liderami w budowaniu nowych mieszkań, jednak i tak zaległości będziemy nadrabiać latami”.

Jak wynika z raportu „Deloitte Property Index 2021” również w kategorii mieszkań, których budowa rozpoczęła się w 2020 r. znaleźliśmy się na podium, mając 5,85 lokalu w budowie na 1000 mieszkańców, ustępując Austrii (10,85) i Rumunii (7,52). W raporcie uwzględniono 24 kraje.

Puls Biznesu

Równocześnie w kategorii "liczba mieszkań na 1000 mieszkańców", Polska znajduje się prawie na końcu zestawienia. Wynik naszego kraju to 392,9. Co to oznacza? Mniej lokali w stosunku do liczby mieszkańców mają jedynie Izrael (289,91) i Słowacja (381,52).

RadioZET.pl/PAP/Puls Biznesu