Zamknij

Polska bogatsza od Portugalii? Tak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Piotr Drabik
07.03.2019 07:26
Polska bogatsza od Portugalii. Podano najnowsze dane MFW. Gospodarka
fot. motioncenter/Shutterstock (ilustracyjne)

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii. Według „Rzeczpospolitej” różnica w dochodach obu krajów jest minimalna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała „Rzeczpospolita”, różnica między Portugalią a Polską jest minimalna. Dochód na jednego Portugalczyka to 33 409 dolarów rocznie, a Polakom przypadną w tym roku 63 dolary więcej.

Dziennik podkreślił, że wyniki gospodarcze Warszawy i Lizbony są niewspółmierne. W ubiegłym roku Portugalia osiągnęła wzrost o 2,1 proc., a Polska o 5,1 proc. W tym roku koniunktura w Portugalii ma być już słabsza.

Zobacz także

Polska osiągnęła 21. pozycję w Unii Europejskiej pod względem dochodu na mieszkańca.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, trudno jednak będzie przeskoczyć na wyższą pozycję.

Bezpośrednio przed Polską jest Estonia i Litwa – małe gospodarki bardzo uzależnione od koniunktury międzynarodowej. W 2018 r. roku w Tallinie zanotowano 3,9 proc. wzrostu, a w Wilnie – 3,5 proc.

Zobacz także

Również inne kraje regionu, jak Słowacja, Słowenia i Czechy, które w rankingu bogactwa są przed Polską, notują tylko nieco mniejsze tempo rozwoju niż nasz kraj. Ich dogonienie zajmie więc lata.

Co ciekawe Polska ma większe szanse – zdaniem gazety – na dogonienie Włoch ze względu na zapaść tamtejszej gospodarki w odróżnieniu od dynamizmu polskiej.

Trzy dekady od upadku komunizmu i 15 lat od ostatniego dużego rozszerzenia Unii różnica w bogactwie pomiędzy Wschodem a Zachodem zanika, a podział zostaje coraz silniej zarysowany wzdłuż granicy biednego Południa i bogatej Północy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD