Zamknij

Polska będzie szukać srebra na dnie Atlantyku

Olga Papiernik
14.02.2018 13:16
Polska będzie szukać srebra na dnie Atlantyku
fot. Rory Hennessey on Unsplash

Polska podpisała kontrakt z ONZ-towską Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego na rozpoznanie i poszukiwanie złóż na środkowym Atlantyku - poinformował w środę wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Chodzi m.in. siarczki miedzi, srebra i metali szlachetnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- 12 lutego br. podpisaliśmy z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego kontrakt na poszukiwanie siarczków polimetalicznych w strefie ryftu śródatlantyckiego - powiedział Jędrysek, cytowany na profilu resortu środowiska na Twitterze.

- Podpisanie kontraktu z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego włącza Polskę do elitarnego grona państw posiadających już działki poszukiwawcze na Oceanie Atlantyckim - podkreślił pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa.

- Od wielu lat się o to starałem - podkreślił na konferencji Jędrysek.

Wiceminister dodał, że złoża na Atlantyku są - bardzo bogate -, znajdują się tam m.in. siarczki miedzi, srebra i metali szlachetnych.

Koszt rozpoznania i poszukiwań przez 15 lat ma wynieść 550 mln zł.

- Kontrakt jest realizacją jednego z punktów wieloletniego Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów przyjętego uchwałą Rady Ministrów 3 sierpnia 2017 r. - podsumował wiceminister.

PAP/Michał Boroń/ISBnews/OP