Zamknij

Polska Press w rękach Orlenu? Transakcja pod znakiem zapytania

12.04.2021 17:54
Orlen. Co z przejęciem Polska Press
fot. SYLWIA DABROWA/Polska Press/East News

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał proces zakupu wydawnictwa Polska Press przez Orlen – poinformowało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Co dalej z przejęciem lokalnych mediów przez państwowego giganta naftowego?

Orlen ruszył z zakupem Polska Press, grupy medialnej, która posiada 20 dzienników regionalnych i prawie 150 tygodników. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dał gigantowi naftowemu zielone światło i przyznał, że z rynkowego punktu widzenia taki zakup nie budzi wątpliwości natury prawnej.

Pozostają jednak wątpliwości dotyczące pozarynkowych aspektów, na które uwagę zwracał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak wskazał RPO, „media kontrolowane przez Skarb Państwa, czyli faktycznie polityków, nie zapewniają obywatelom obiektywnych informacji. Przedstawiają obraz jednostronny, korzystny dla aktualnie rządzącej większości”.

RPO: sąd wstrzymał decyzję UOKIK ws. przejęcia Polska Press przez Orlen

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w sprawie przejęcia spółki Polska Press przez Orlen – państwową spółkę. UOKiK, który ocenia słuszność takich transakcji z punktu widzenia prawa antymonopolowego, nie miał wątpliwości, że takie przejęcie jest zgodne z prawem.

RPO wnioskował jednak do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji. Apel Rzecznika został uwzględniony przez sąd, o czym RPO miał dowiedzieć się telefonicznie w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie - XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja sądu - jak przekazano - zapadła 8 kwietnia.

Sąd zdecydował o wstrzymaniu przejęcia Polska Press przez Orlen, ale i o zakazie wykonywania przez państwową spółkę praw udziałowych w Polska Press.

Adam Bodnar argumentował wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji UOKiK, pisząc o roli, jaką pełnią media.

„Obowiązkiem organów państwowych, a więc także Prezesa UOKiK, jest zapewnienie, że koncentracja zgodnie z Konstytucją RP zachowa warunki niezbędne do wykonywania przez prasę jej podstawowych funkcji i zadań. Chodzi o to, by po koncentracji zagwarantowano działalność dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw” – pisał RPO.

Rzecznik wskazywał też, że Polska Press poprzez swoje media realizuje prawo obywateli do rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz krytyki i kontroli społecznej. Przejęcie lokalnych tytułów przez spółkę kontrolowaną przez państwo może uniemożliwić pełnienie przez dziennikarzy regionalnej prasy tejże misji, co w rozmowie z Radiem ZET potwierdzili eksperci z branży mediów.

RadioZET.pl/PAP