Zamknij

Ceny mleka w Polsce są nadal wysokie, w przeciwieństwie do mleka w proszku

Olga Papiernik
28.03.2018 13:07
mleko i ciastka
fot. Monika Grabkowska on Unsplash

Kolejne miesiące przyniosą prawdopodobny spadek dynamiki cen do poziomu poniżej zera, prognozują eksperci PKO Banku Polskiego w raporcie "Agro nawigator". Wskazuje na to rosnąca produkcja światowa (w tym unijna) i utrzymujące się niskie ceny przetworów mlecznych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Mleko w Polsce

W Polsce ceny mleka utrzymują się wciąż na wyższym r/r poziomie mimo silnego spadku od początku 2018 r. Wg GUS przeciętna cena skupu mleka w lutym 2018 r. wyniosła 135,24 zł/hl (+2,0% r/r, +7,6% m/m), podano w raporcie.

"Kolejne miesiące przyniosą prawdopodobny spadek dynamiki cen do poziomu poniżej zera. Wskazuje na to rosnąca produkcja światowa (w tym unijna) i utrzymujące się niskie ceny przetworów mlecznych. Z danych MRiRW wynika, że jedynie ceny masła (po okresie spadków na początku 2018 r.) utrzymują się na wyższym poziomie niż przed rokiem" - czytamy w raporcie.

Zagłosuj

Czy pijesz mleko?

Liczba głosów:

Mleko w proszku

"Ceny mleka w proszku osiągają rekordowe minima. Wpływ na spadki mają: rosnąca produkcja oraz upłynniane po niskich cenach zapasy interwencyjne. Mimo wyższych r/r cen tłuszczów mlecznych niskie ceny białka mlecznego wywołują presję na spadki cen skupu mleka" - czytamy dalej.

Spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku obniża rentowność całego procesu produkcji.

"Cena mleka wyrażona w ekwiwalencie masła i odtłuszczonego mleka w proszku w Polsce w pierwszych dwóch tygodniach marca 2018 r. była niższa o 7%r/r (obliczenia na podst. danych MriRW). Utrzymujące się wysokie różnice w cenach masła i OMP odzwierciedlają obecne zróżnicowanie popytu na tłuszcze i białko mleczne w UE" - podano także.

ISBnews/OP