Zamknij

Praca do 40-stki? Polacy ocenili swoją zdolność do wykonywania zawodu

19.05.2020 17:37
Polscy pracownicy ocenili swoją zdolność do pracy. Badanie Ipsos
fot. Shutterstock/GaudiLab (ilustracyjne)

Jak Polacy postrzegają samych siebie na rynku pracy? Dane Ipsos nie świadczą dobrze o kondycji pracowników. Większość z badanych jest zdania, że ich stan fizyczny i psychiczny pozwoli im wykonywać swoją pracę tylko do 44 roku życia.

Wyniki badania firmy Ipsos, do których dotarł portal 300gospodarka.pl rysują czarny scenariusz dla rynku pracy. I nie chodzi o sytuację wywołaną epidemią koronawirusa, ale o ocenę stanu psychicznego i fizycznego pracowników.

Polacy, a także pracownicy z 27 innych krajów zostali poproszeni o ocenę ich własnej pracy i nastawienia do niej. Pod względem oceny zdolności do pracy jesteśmy na szarym końcu.

Polacy zdolni do pracy tylko do 44. roku życia

Jak czytamy na portalu 300gospodarka.pl, agencja badawcza Ipsos zapytała pracowników o ocenę wieku, do którego będą zdolni fizycznie i psychicznie do wykonywania swojej pracy.

Zobacz także

Odpowiedzi pracowników z 28 krajów były różne, ale większość z nich była pokrywała się z wiekiem emerytalnym tj. 60 - 65 lat. Pracownicy z Kanady, Chile, Szwecji czy z USA są zdolni do pracy średnio do 66. roku życia. Jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku pracy? Polacy oceniają, że ich stan psychiczny i fizyczny umożliwi im pracę do… 44. roku życia.

Ocenę polskich pracowników podzielają zatrudnieni z Malezji. Serwis 300gospodarka.pl informuje, że to najgorszy wynik spośród wszystkich 28 badanych państw.

Zobacz także

Nie jest lepiej w przypadku oceny własnej atrakcyjności na rynku pracy. Zdaniem przepytanych pracowników z Polski tracimy ją po osiągnięciu 41. roku życia. Dla porównania, średnia wszystkich 28 państw to 49 lat.

Ankietowani ocenili także, do którego roku życia będą musieli pracować nim przejdą na emeryturę. W porównaniu z oceną wieku, do którego zdolni są pracować największe rozbieżności w ocenie odnotowano przy pracownikach z Polski. Jak czytamy w serwisie, ankietowani z Polski odpowiedzieli, że będą pracować do osiągnięcia 52 roku życia, czyli o 8 lat więcej niż – w ocenie ankietowanych – pozwala im na to kondycja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/300gospodarka.pl