Zamknij

Polscy miliarderzy zbudują elektrownię jądrową. Podali lokalizację

01.09.2021 08:31
budowa elektrowni jądrowej w Żarnowcu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Michał Sołowow i Zygmunt Solorz, miliarderzy z pierwszej trójki najbogatszych ludzi w Polsce, połączyli siły. Celem wspólnego przedsięwzięcia jest wybudowanie w Polsce elektrowni jądrowej  korzystającej z małych reaktorów modułowych typu SMR.

Transformacja energetyczna dla jednych jest zagrożeniem, dla innych szansą. Polskie spółki energetyczne przeżywają ciężkie chwile wynikające z długoletniego stawiania na węgiel jako źródła energii:  ceny praw do emisji dwutlenku węgla znacznie wzrosły, przez co zachować opłacalność działania można tylko zwiększając ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych.

Przejście na zeroemisyjne źródła energii ma kosztować setki miliardów złotych. Przedsiębiorcy liczą nie tylko koszty, lecz także zyski. Elektrownie jądrowe będą w stanie dostarczać energię taniej, niż robią to dziś elektrowni węglowe. To oznacza większą konkurencyjność i łatwą drogę do przejęcia dużej części rynku. Polska zapowiedziała już inwestycję w energetykę atomową, prywatny biznes może jednak państwo ubiec.

Polscy miliarderzy zbudują elektrownię jądrową

Inwestycję ma zrealizować sojusz należącego do Michała Sołowowa Synthosu oraz znajdującego się w portfolio Zygmunta Solorza ZE PAK. Pierwsze z przedsiębiorstw podpisało umowę na rozwój małych modułowych reaktorów jądrowych z Orlenem, drugie było gotowe do dokończenia budowy elektrowni atomowej w Kaliningradzie.

Pierwsza prywatna polska elektrownia atomowa ma korzystać z małych modułowych reaktorów SMR. W obiekcie ma znaleźć się ich od 4 do 6. Każdy z nich ma generować około 300 MW energii elektrycznej.

Miliarderzy komentując rozpoczęcie atomowej współpracy nie szczędzili sobie wzajemnych pochwał.

Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem. Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

Michał Sołowow

Zygmunt Solorz zrewanżował się wypowiedzą w podobnym tonie.

Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować.

Zygmunt Solorz

Zgodnie z przekazanymi informacjami, elektrownia jądrowa z reaktorami SMR miałaby powstać w Pątnowie - to lokalizacja, która została wskazana w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Szczegóły dotyczące dat budowy, kosztów czy roku inauguracji działalności nie zostały jeszcze podane.

Podpisane porozumienie przewiduje na razie „podjęcie wzajemnej współpracy przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej”. 

W oficjalnym komunikacie pojawiły się za to zapewnienia, że „wspólne działanie obydwu przedsiębiorców może pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić mieszkańcom Polski czystą i tanią energię”.

RadioZET.pl/Synthos