Zamknij

Połowa telewizorów przestanie działać. Zmiana standardu DVB-T

07.10.2021 17:35
seniorka oglądająca telewizję
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

30 czerwca 2022 to sądny dzień dla osób oglądających cyfrową telewizję naziemną. Z powodu zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC obraz przestanie odbierać niemal połowa telewizorów. Wymiana sprzętu czeka 2,27 mln gospodarstw domowych. Producenci alarmują, że urządzeń może w wakacje 2022 zabraknąć.

Telewizja naziemna nadaje sygnał cyfrowy korzystając od 2013 roku ze standardu DVB-T i to z nim zgodne są odbiorniki w 5 mln gospodarstw domowych korzystających z zewnętrznych anten. Opracowano jednak nowe, bardziej wydajne rozwiązania, które zostaną wdrożone do 30 czerwca 2022 roku.

To standard DVB-T2/HEVC. Pierwszy człon nazwy oznacza drugą generacją rozwiązania DVB-T (czyli naziemnego nadawania sygnału telewizji cyfrowej), drugi zaś wskazuje, jaki konkretnie kodek będzie wykorzystany. Połowa odbiorników używanych obecnie do oglądania telewizji naziemnej nie jest z nim zgodna – problem dotyczy przede wszystkim osób wykluczonych technologicznie, które mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z nadchodzących zmian.

DVB-T zastąpione DVB-T2/HEVC. Połowa telewizorów jest niezgodna

Przejście na nowy standard nadawania i zastąpienie DVB-T rozwiązaniem DVB-T2/HEVC wynika z potrzeby zwolnienia częstotliwości 700 MHz – zostanie ona przeznaczona dla sieci komórkowych 5G.

Zmiana może jednak wywołać chaos, gdyż nie wszyscy odbierający cyfrową telewizję naziemną zdają sobie sprawę z nadchodzącej migracji. Problem jest tym większy, że nie wszystkie urządzenia zgodne z DVB-T2 będą zdolne do odbierania nowego sygnału. Ostrzegł przed tym w komunikacie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną "rozpoznawać" nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera. (…) Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Konieczność wymiany telewizora lub dokupienia nowego dekodera dotyczyć będzie nawet 50 procent gospodarstw domowych, w których oglądana jest cyfrowa telewizja naziemna. Wyniki badania przekazał podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 procent tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 procent odbiera sygnał DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie. Osoby starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych. 74 procent ludzi odbierających sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji nie wie o planowanej zmianie.

Mirosław Kalinowski

O jakich kosztach jest mowa? Najtańszym rozwiązaniem będzie zakup zewnętrznego dekodera – taki wydatek to kwota około 100 zł. Wymiana telewizora to już kwota liczona w tysiącach złotych. Najtańsze i najmniejsze modele można znaleźć w cenie poniżej 2000 zł, bardziej rozbudowane odbiorniki mogą być nawet kilka razy droższe.

Ceny mogą rosnąć wraz ze zbliżaniem się do 30 czerwca 2022 roku, czyli daty przełączenia się między standardami DVB-T a DVB-T2/HEVC. Pierwsze kłopoty z odbiorem mogą zacząć się w marcu 2022 roku, gdy dokonywane będą pierwsze migracje. Producenci ostrzegają, że liczba osób chcących wymienić telewizory może być tak duża, że urządzeń może zabraknąć.

Problem dostosowania odbiorników do nowego standardu dotyczy tylko możliwości odbierania sygnału telewizji naziemnej. Korzystanie z telewizji kablowej i satelitarnej nie zmieni się, w tych przypadkach wymiana telewizora nie będzie potrzebna.

RadioZET.pl/UKE/TVN24 Biznes/wirtualnemedia.pl