Zamknij

Połowa sklepów błędnie informuje o cenach produktów

16.09.2021 11:37
Połowa sklepów błędnie informuje o cenach produktów
fot. Marek BAZAK/East News

Aż 50 proc. właścicieli sklepów źle oznacza ceny produktów na półkach. Najczęściej przy kasie okazuje się, że są one wyższe niż na oznaczeniu. Niektórzy klienci nie sprawdzają kwot na rachunkach i wychodzą z marketu bez odzyskania nadpłaconych środków.

Ceny na sklepowych półkach powinny zgadzać się z tymi przy kasie. Coraz częściej okazuje się jednak, że towary na terenie marketu mają inny koszt, niż deklarowany na opisujących je karteczkach.

Już w sierpniu 2021 roku pisaliśmy o szalejących cenach. Rosnąca inflacja to jednoznaczny sygnał: postpandemiczna drożyzna stała się faktem. Podwyżki dominują nad obniżkami cen w sklepach. Szybki szacunek GUS za sierpień wskazywał na 5,4 proc. inflację. Tymczasem urząd skorygował dane. Ceny towarów i usług w skali roku wzrosły o 5,5 proc.

Połowa sklepów błędnie informuje o cenach produktów

Z danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że połowa sklepów źle oznacza ceny produktów. Co drugi sprzedawca błędnie informował o tym, jaki jest ich koszt. Inspektorzy sprawdzili 1530 podmiotów i ponad 280 tys. partii produktów. Zastrzeżenia wzbudził co siódmy produkt.

Przedsiębiorcy pomimo obowiązku najczęściej nie umieszczali cen jednostkowych przy artykułach lub nie eksponowali cen wcale. Zdarzało się, że źle wyliczali ceny jednostkowe, stosowali niewłaściwe zapisy w cennikach np. nieprecyzyjne przedziały „od… do…” i nie informowali o nominalnej ilości podawanych potraw i napojów

Tomasz Chróstny. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

UOKiK przekazał, że w 1022 sklepach inspektorzy porównali również zgodność cen podanych na półce z tymi zakodowanymi w kasie. Wyższe ceny na rachunku dotyczyły prawie 5 proc. skontrolowanych produktów. Ponadto, inspektorzy dokonali zakupu kontrolnego w 1050 punktach, aby sprawdzić, czy rzetelnie obsługują swoich klientów. Przykładowo ocenili, czy przy zakupie ciasta na wagę sprzedawca odlicza wagę opakowania. Wyższa należność była pobierana w 55 miejscach.

Suma kar za naruszenie obowiązków w zakresie uwidaczniania cen i rzetelności obliczania zapłaty za produkty przekroczyła dotychczas 350 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP/Aneta Oksiuta