Zamknij

Rafał Bochenek, były rzecznik rządu, został dyrektorem w państwowej spółce

Piotr Drabik
13.03.2019 18:59
Polityka. Rafał Bochenek, były rzecznik rządu, został dyrektorem w PGNiG
fot. Marek Lasyk/REPORTER/East News

Były rzecznik rządu w gabinecie Beaty Szydło - Rafał Bochenek - znalazł nową pracę. Został dyrektorem Departamentu Marketingu w państwowym gigancie gazowym PGNiG. Zdaniem spółki za politykiem związanym z PiS przemawiało "wieloletnie doświadczenie".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według dziennika "Fakt", kilkanaście dni temu Rafał Bochenek objął funkcję dyrektora Departamentu Marketingu w PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo). 

Nowa praca rzecznika rządu Szydło

Dlaczego były rzecznik rządu został zatrudniony na tym stanowisku? Gazowy gigant, w odpowiedzi na pytania portalu TVN24BiS, napisał, że za Bochenkiem przemawiało "wieloletnie doświadczenie". 

Zobacz także

"Odpowiadał m.in. za przygotowanie konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Polsce (COP24). Z wykształcenia jest prawnikiem, ze znajomością języków obcych: angielski, niemiecki. Obecnie kończy studia menadżerskie MBA" - podkreślono. Państwowa spółka odmówiła odpowiedzi na pytanie ile zarabia nowy dyrektor marketingu, zasłaniając się unijnymi dyrektywami. 

"Fakt" szacował, że polityk może liczyć nawet na 20-30 tys. zł wynagrodzenia. 

Do sprawy odniosła się w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Nie ma nic do rzeczy to, czy mi się ta praca podoba czy nie. Każdy wykonuje swoje obowiązki, wynagrodzenia w spółkach nie zależą ani ode mnie, ani od Rafała Bochenka - powiedziała dziennikarzom w Sejmie.

Dopytywana czy stanowisko w państwowej spółce nie jest dla Bochenka nagrodą za pracę w rządzie, Kopcińska odparła: - Nie używajmy takich stwierdzeń. Naprawdę nie ma nagród za pracę, każda praca wymaga zaangażowania i z każdej pracy każdy będzie rozliczony.

W podobnym tonie komentowała sprawę rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Mam nadzieję, że (Bochenek - przyp. red.) ma kwalifikację, wiedzę i umiejętności do tego, aby wykonywać zadania, które mu powierzono - oświadczyła. Jak dodała, były rzecznik rządu nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Były rzecznik rządu Beaty Szydło otrzymał nową funkcję

Kim jest Rafał Bochenek? 

Urodził się w 1986 roku. Przed rozpoczęciem kariery politycznej był konferansjerem oraz prezenterem pogody w TVP Kraków.

W latach 2006-2014 był radnym miejskim PiS w Wieliczce pod Krakowem. Natomiast przed czterema laty uzyskał mandat radnego powiatu wielickiego (startował jako bezpartyjny, ale z poparciem PiS).

Podczas kampanii prezydenckiej w 2015 roku był konferansjerem spotkań z kandydatem PiS Andrzejem Dudą. Kariera Bochenka nabrała rozpędu po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2015 roku. 

Od stycznia 2016 do grudnia 2017 roku był rzecznikiem rządu Beaty Szydło. Po utracie tej funkcji pozostał podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do marca 2018 roku.

Wówczas został powołany na pełnomocnikiem ministra środowiska ds. organizacji sesji międzynarodowych negocjacji klimatycznych COP24, który w grudniu 2018 roku odbył się w Katowicach.

W ostatnich wyborach samorządowych zdobył mandat radnego sejmiku małopolskiego. W listopadzie 2018 roku został przewodniczącym tego organu.

Były rzecznik rządu Szydło ma nową pracę. Minister środowiska powołał go na ważne stanowisko

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl/Fakt/PTD