Zamknij

Politycy KO na posiedzeniu w 4-gwiazdkowym hotelu

23.08.2020 15:59
Politycy KO na posiedzeniu w 4-gwiazdkowym hotelu
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Politycy KO mają obradować m.in. o temacie podwyżek dla parlamentarzystów na wyjazdowym posiedzeniu klubu parlamentarnego w Lidzbarku Warmińskim. Według Onetu, do ich dyspozycji ma być cały 4-gwiazdkowy hotel z atrakcjami.

Podwyżki pensji dla najważniejszych osób w państwie to jeden z głównych tematów, którymi żyła w ostatnich tygodniach polska opinia publiczna. Głosami posłów PiS i opozycji (poza Konfederacją i partią Razem) uchwalono w Sejmie ustawę o podniesieniu podstawowych wynagrodzeń m.in. dla posłów czy prezydenta RP. Chodzi o co najmniej kilka tysięcy złotych więcej. 

Senat odrzucił ustawę, ale weto senackie może obalić większość sejmowa. W ogniu krytyki znalazła się przede wszystkim opozycja, która poparła pomysł podniesienia pensji polityków w środku kryzysu podczas pandemii koronawirusa.

Politycy KO o podwyżkach podczas pobytu w 4-gwiazdkowym hotelu

Jak podał portal Onet, klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej planuje na początku września wyjazdowe spotkanie w 4-gwiazdkowym Hotelu Krasickim w Lidzbarku Warmińskim. 

Zobacz także

"Za jednoosobowy pokój w tym obiekcie na początku września trzeba zapłacić minimum ok. 300 zł. Do dyspozycji gości jest restauracja, baseny, spa, centrum konferencyjne, seanse astronomiczne, a nawet rejsy gondolami" - napisał Onet.

Zdaniem dziennikarzy portalu nie da się wynająć żadnego pokoju w czasie spotkania polityków KO. To może wskazywać, że do ich dyspozycji będzie cały hotel. Uczestnicy spotkania mają dyskutować m.in. o konsekwencjach poparcia ustawy o podwyżkach dla posłów czy senatorów.

Senator KO Bogdan Zdrojewski potwierdził dziennikarzom Onetu, że inni senatorowie z partii uważają wybór miejsca i czasu spotkania za "niefortunny". "Wrocławski senator KO wylicza jednak również inne przyczyny, dla których część parlamentarzystów nie pojawi się w Lidzbarku. Chodzi m.in. o konieczność wyboru nowego szefa klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej. Po awanturze wokół podwyżek zrezygnował z tej funkcji Leszek Czarnobaj. Ktoś wymyślił, że jego następcę można wybrać na wyjeździe w hotelu" - informował Onet.

Zobacz także

- Kilku senatorów jest po poważnych operacjach, więc dla nich ze względu na koronawirusa to ryzykowna wyprawa. Z tego powodu podjęto decyzję, że wybór nowego szefa klubu senackiego dokona się w Warszawie przy okazji kolejnego posiedzenia - mówi Zdrojewski portalowi.

Jak wskazuje Onet, inicjatywa, by posiedzenie klubu odbyło się w Hotelu Krasicki, wyszła od Jacka Protasa, posła KO z Lidzbarka. - Już dawno postanowiliśmy, że klub odbędzie się w naszym regionie. Na początku proponowałem hotel Zamek Ryn. Po przesunięciu terminu wyjazdu okazało się, że nie ma tam już miejsc. Wyszedłem więc z propozycją zmiany adresu na Hotel Krasicki - wyjaśnia Protas.

Obiekty, jak wyjaśnia portal, należą od tego samego właściciela - rodziny Dowgiałłów. "W ramach Grupy Anders stworzyli kilka hoteli. Krasicki powstał w budynkach przedzamcza dawnego Zamku Biskupów Warmińskich. Właściciele dostali na remont i modernizację obiektów 15 mln zł z funduszy unijnych w czasach, gdy o ich podziale decydował warmińsko-mazurski Urząd Marszałkowski, na czele którego stał wtedy marszałek... Jacek Protas" - podał Onet. 

RadioZET.pl/Onet