Zamknij

UOKiK wygrywa z instytucjami finansowymi. Wysokie kary za polisolokaty

Piotr Drabik
22.02.2019 09:27
Polisolokaty. UOKiK wygrywa z instytucjami finansowymi w sądzie. Finanse
fot. bestimagesevercom/Shutterstock (ilustracyjne)

Sądy podtrzymały już ponad połowę z blisko 60 mln zł sankcji na instytucje finansowe za polisolokaty. Karę nałożył wcześniej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Polisolokaty, czyli ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy (UFK) stanowiący połączenie ubezpieczenia na życie z inwestycją w fundusze inwestycyjne, od dłuższego czasu są pod ostrzałem UOKiK.

Jak podaje „Puls Biznesu”, Urząd zdecydowanie wygrywa procesy z bankami i ubezpieczycielami oraz pośrednikami finansowymi, którzy niezgodnie z prawem sprzedawali ubezpieczenia na życie i tzw. polisolokaty.

Zobacz także

Milionowe kary dla instytucji finansowych

Od 2013 roku prezes Urzędu ukarał sześć instytucji finansowych na łączną kwotę około 57 mln zł. Dotychczas prawomocnie zakończyło się pięć spraw w sądzie, które UOKiK wygrał. Ukarane firmy wpłaciły do budżetu łącznie 34 mln zł.

Jak podkreślił „Puls Biznesu”, „piłka w grze jest w ostatniej sprawie, a gra toczy się o ponad 21 mln zł”.

UOKiK odniósł największy sukces dzięki prawomocnemu wyrokowi z 23 stycznia. Sądu apelacyjny nałożył 3 mln zł kary na należący do Leszka Czarneckiego Idea Bank.

W 2014 roku UOKiK uznał, że bank łamał przepisy, nie informując o ryzyku poniesienia strat związanych z inwestycją oraz o opłatach za rozwiązanie umowy w trakcie jej trwania.

Zobacz także

UOKiK wygrał też w sądzie z pośrednikiem finansowym Open Finance (firma zapłaciła 1,6 mln zł kary za ukrywanie przed klientami ryzyka płynącego z wykupienia tzw. polisolokat) oraz z Getin Noble Bank. Firma zapłaciła z kolei 5 mln złotych kary za wprowadzanie klientów w błąd. Obie te firmy związane są z Leszkiem Czarneckim.

Największą karę finansową „za polisolokaty” poniosło Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, które zapłaciło 23,4 mln zł kary nałożonej przez UOKiK.

Aegon miał bez uprzedzenia narzucać klientom zmianę umowy na podstawie wewnętrznej uchwały swojego zarządu. Strony nie czekały na wyrok sądu. Zawarły ugodę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD