Zamknij

Policjanci przejęli 2,5 tony tytoniu w nielegalnej wytwórni

Olga Papiernik
08.04.2018 12:00
palenie papierosów

Prawie 2,5 tony liści tytoniu, 20 kg krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji znaleźli gliwiccy policjanci w nielegalnej wytwórni w tym mieście, działającej w budynku warsztatu stolarskiego. Zatrzymanych zostało dwóch Ukraińców – podała policja.

Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego policjanci szacują na niemal 1,25 mln zł. Na trop wytwórni wpadli gliwiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Mieściła się ona w budynku pozornie funkcjonującego warsztatu stolarskiego.

„Pomieszczenie, w którym prowadzono nielegalną wytwórnię, zostało zakamuflowane - sprawcy zabudowali przejście do niego płytami z drewna, konstruując rodzaj szafy na ubrania. W +szafie+ tej znajdowała się specjalna uchylna ściana, prowadząca do tajnego miejsca produkcji” - relacjonowali gliwiccy policjanci.

Po wejściu do pomieszczenia śledczy odkryli 84 opakowania z suszem tytoniowym o łącznej wadze 2,5 tony oraz ponad 20 kg gotowej krajanki. Prócz tego zabezpieczyli urządzenia i sprzęt do rozdrabniania liści tytoniu, noże, wagę elektroniczną, zgrzewarkę do konfekcjonowania wyrobów akcyzowych, betoniarkę do rozdrabniania wilgotnych liści oraz worki do pakowania gotowego wyrobu.

W trakcie akcji policjanci zatrzymali na miejscu dwóch obywateli Ukrainy w wieku 29 i 30 lat. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, nielegalne produkowanie i magazynowanie wyrobów akcyzowych oraz uczynienie sobie z tego procederu stałego źródła dochodu podlega karze do 3 lat więzienia i wysokiej grzywnie.

To kolejna nielegalna krajalnia tytoniu, zlikwidowana w ostatnich dniach w woj. śląskim. W środę policja poinformowała o wytwórni, wykrytej w Sosnowcu. Mundurowi znaleźli tam blisko 2,5 tony suszu tytoniowego oraz ponad 3 tony liści tytoniowych, bez polskich znaków akcyzy. Śledczy szacują, że wydajność zabezpieczonych maszyn mogła wynosić nawet do 3 ton na godzinę, co jest porównywalne z parametrami ciągów technologicznych stosowanych przez legalnych producentów takiego towaru. W tej sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 25 i 34 lat.

Pod koniec marca policjanci z Myszkowa znaleźli w magazynie jednej z firm z Markowicach 7 ton suszu tytoniowego i 3 tony odpadów papierosowych o czarnorynkowej wartości około 7 mln zł. Mężczyzna prowadzący firmę został aresztowany.

PAP/Krzysztof Konopka/OP