Zamknij

Policjanci chcą podwyżek z powodu protestów i demonstracji

26.10.2020 10:11
policjanci na protestach kobiet
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Funkcjonariusze chcą dostać podwyżkę z powodu zgromadzeń i demonstracji, z jakimi muszą radzić sobie podczas pandemii. Do MSWiA wpłynęło w tej sprawie oficjalne pismo od NSZZ Policjantów.

Strajk kobiet, protesty rolników, przedsiębiorców, branży fitness, gastronomii, a nawet osób kwestionujących istnienie COVID-19 – policjanci mają w czasie pandemii pełne ręce roboty. Ponieważ obowiązki muszą wykonywać w realiach znacznie zwiększonego zagrożenia dla zdrowia i życia, funkcjonariusze chcą, żeby rząd zrekompensował im to w wynagrodzeniach.

Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, wystosował na ręce szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego pismo, w którym domaga się podwyżek dla funkcjonariuszy na czas pandemii. Tłumaczy to tym, że w służbie przebywa mniej policjantów (spora część przebywa na zwolnieniach lekarskich), a bezpośrednie kontakty z protestującymi mogą prowadzić do dalszego wzrostu zakażeń.

Policjanci poprosili o podwyżki. Powodem zgromadzenia i demonstracje

Rafał Jankowski chce, żeby dodatkowe środki trafiały do policjantów bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz działających w sytuacji zagrożenia zakażeniem.

Zobacz także

Ten ostatni przypadek obejmuje zabezpieczenia protestów i demonstracji przeciwko decyzjom podejmowanym przez rządzących. W „spacerach” kobiet przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego zabraniającego przerywania ciąży z przesłanek embriopatologicznych biorą udział tysiące osób. W takich warunkach nietrudno o roznoszenie się choroby, mimo noszenia maseczek i utrzymywania (na tyle ile to możliwe) dystansu społecznego.

Na funkcjonariuszy spada coraz większa ilość obowiązków służbowych wynikających z rozprzestrzeniania się wirusa, ale też dodatkowo realizacja zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom różnego rodzaju zgromadzeń i demonstracji, które bezpośrednio narażają zdrowie policjantów.

Rafał Jankowski

Podwyżki dodatków służbowych i funkcyjnych dla policjantów miałyby obowiązywać tylko na czas pandemii. Głównym argumentem jest fakt, że policjanci mają bezpośredni kontakt z osobami i grupami osób nieprzestrzegającymi rygorów sanitarnych.

RadioZET.pl/NSZZ Policjantów