Zamknij

Policja zamknęła nielegalną fabrykę papierosów

18.09.2020 15:21
nielegalna fabryka papierosów
fot. materiały prasowe policji

Policjanci rozbili grupę przestępczą zarabiającą miliony na nielegalnej produkcji papierosów. Wytwórnia ukryta była w pomieszczeniach gospodarczych, a w domu mieszkali pracownicy obsługujący maszyny. Funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi milion złotych w gotówce.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji pochwalili się rozbiciem grupy przestępczej, która wprowadziło do obrotu dziesiątki milionów sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Proceder rozpoczął się w listopadzie 2019 roku.

Funkcjonariusze podczas interwencji zatrzymali 16 osób i zabezpieczyli 5,8 mln sztuk papierosów, 1,7 tony krajanki tytoniowej oraz kilkadziesiąt palet z półproduktami. Przejęli także milion złotych w gotówce.

Policjanci zamknęli nielegalną fabrykę papierosów. Straty budżetu to nawet 40 milionów złotych

Grupa przestępcza działała na terenie woj. lubuskiego i wielkopolskiego, a odbiorców na swoje produkty miała poza granicami naszego kraju. Podczas akcji CBŚP zatrzymano między innymi trzy samochody, którymi przewożono nielegalnie wyprodukowane papierosy z Polski.

Zobacz także

Funkcjonariusze zatrzymali łącznie 16 osób, w tym 13 bezpośrednio w nielegalnym zakładzie wytwórczym. Pracownicy pochodzili głównie z Ukrainy. Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Wielkopolskiego Wydziału Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Są zdecydował o zastosowaniu wobec ujętych 3-miesięcznego aresztu.

Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę ponad 6,5 mln zł. Na terenie nielegalnej fabryki zabezpieczono również odpady poprodukcyjne papierosów, mogące świadczyć o tym, że można było w tym miejscu wyprodukować ponad 33 mln szt. papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Z ustaleń śledczych wynika, że papierosy prawdopodobnie przemycono poza granice Polski i tam sprzedawano.

Policja

Policja podała, że po wstępnym przeanalizowaniu zabezpieczonych materiałów straty Skarbu Państwa na podatku akcyzowym, VAT i celnym mogły sięgnąć 40 mln zł.

Zagłosuj

Jak oceniacie pracę policji?

Liczba głosów:

Nielegalna fabryka papierosów została zlikwidowana we wspólnej akcji CBŚP i Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

RadioZET.pl/Policja