Zamknij

19 000 mandatów za brak maseczki. Ile zarobił na tym Skarb Państwa?

05.10.2020 13:34
policjanci na patrolu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Policja wystawiła 19 000 mandatów za brak maseczki. W sprawach związanych z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii COVID-19 funkcjonariusze przeprowadzili już 3,6 mln interwencji. 

Koronawirus SARS-CoV-2 błyskawicznie zdemolował życie gospodarcze w Polsce. Z powodu restrykcji duża część polskich przedsiębiorstw została zmuszona do czasowego wstrzymania działalności ze względu na załamanie popytu lub niebezpieczeństwo zarażenia się COVID-19 podczas dokonywania zakup towarów lub korzystania z usług.

Restrykcje zostały poluzowane, ale w dalszym ciągu nakładają obowiązek noszenia w sklepach i pojazdach komunikacji publicznej osłon zakrywających nos i usta. Nie wszyscy się do tych wymogów stosują, przez co policjanci mają pełne ręce roboty.

Policja wystawiła 19 000 mandatów za brak maseczek

Jak wynika ze statystyk policyjnych, od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 policjanci wystawili już 19 000 mandatów osobom uchylającym się od obowiązku zakrywania ust oraz nosa. Kara finansowa może wynosić w takim przypadku maksymalnie 500 zł.

Zobacz także

Gdyby wszyscy ukarani otrzymali mandat w najwyższym wymiarze, oznaczałoby to wpływy do budżetu w wysokości 9,5 mln zł. Realna kwota jest jednak niższa, gdyż policjanci nie zawsze byli tak surowi.

Nie jest to jednak jeszcze koniec przychodów państwa z kar nakładanych za brak maseczki. W 7300 przypadkach policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu, który może orzec poważniejsze konsekwencje. Funkcjonariusze w wielu przypadkach powiadamiali także o złamaniu przepisów epidemiologicznych Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Zobacz także

Może on, na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nałożyć dodatkową grzywnę w wysokości od 5000 do 30 000 zł. Z szacunków wynika, że wartość tak wymierzonych kar kilkukrotnie przewyższa kwotę mandatów wystawionych przez policję.

Zagłosuj

Czy brak maseczek w miejscach, gdzie obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa powinien być karany?

Liczba głosów:

Funkcjonariusze zdradzili ponadto, że w przypadku 161 000 osób zastosowali pouczenie bez nakładania mandatu.

RadioZET.pl/Bankier.pl