Zamknij

Policja będzie kontrolować „odpowiedzialność społeczną” turystów

19.02.2021 16:34
Policja w Zakopanem
fot. Pawel Murzyn/East News

Hotele przestrzegają reżimu sanitarnego, to turyści są problemem – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk stwierdził, że w związku z tym niezbędne będzie przeprowadzanie kontroli „odpowiedzialności społecznej” przez policjantów i strażników miejskich.

Lockdown trwa już niemal rok i jak przyznał sam minister, Polacy mogą się już czuć zmęczeni walką z pandemią. Podczas pierwszego weekendu po otwarciu hoteli w Zakopanem widać było ogromne rozprężenie i poluzowanie podejścia do trzymania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa.

Tańce i swawole Polaków celebrujących powiew wolności zdecydowanie nie przypadły do gustu Niedzielskiemu, który natychmiast zagroził że takie zachowania mogą wymusić przywrócenie obostrzeń. Jego słowa Naród potraktował bardzo poważnie: na weekend 20-21 lutego 2021 obłożenie hoteli rezerwacjami jest nawet większe, niż bezpośrednio po zniesieniu restrykcji. Polacy chcą zdążyć odetchnąć przed spodziewanym zaostrzeniem lockdownu.

Kontrole hoteli nic nie wykazały. Policja będzie sprawdzać turystów

Minister Niedzielski przyznał, że na 3000 kontroli hoteli przeprowadzonych przez służby tylko 3 wykazały nieprawidłowości w postaci serwowania dań na miejscu lub przekroczenia limitu możliwych do oferowania miejsc.

Polityk przestrzegł przed nadchodzeniem trzeciej fali pandemii i ostrzegł, że policjanci oraz strażnicy miejscy skupią się na kontrolowaniu „odpowiedzialności społecznej” wśród osób, które wyjadą na wypoczynek.

Minister nie rzucił słów na wiatr: policja pełną parą przygotowuje się do weekendu, funkcjonariuszy będzie można więc spotkać znacznie częściej, niż pozujące do zdjęć białe misie.

Deklaracja zmniejszenia zaufania i zwiększenia kontroli obywateli zbiegła się z informacją, że rząd wprowadzi zmiany do przepisów regulujących zasłanianie ust i nosa. Obecnie można korzystać między innym z przyłbic, a także szalików, kominów czy wręcz części garderoby.

W najbliższym czasie zostaną one zakazane, a rząd rekomendować będzie używanie jednorazowych maseczek chirurgicznych jako oferujących wyższy stopień ochrony.

RadioZET.pl