Zamknij

Poland. Business Harbour: rząd chce przejąć branżę ICT z Białorusi

08.09.2020 18:09
Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Poland. Business Harbour to program zachęcający przedsiębiorstwa ICT z Białorusi do przeprowadzki do Polski. Wiele podmiotów technologicznych oceniło, że nasz sąsiad nie stwarza już stabilnych i bezpiecznych warunków do prowadzenia biznesu.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała uruchomienie programu Poland. Business Harbour podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ułatwienia dla białoruskich przedsiębiorstw planujących przeprowadzkę do Polski mają obowiązywać od 9 września 2020 roku. Wśród ułatwień wymieniono między innymi szybką ścieżkę wizową dla pracowników.

Szefowa resortu podkreśliła, że gośćmi Forum Ekonomicznego są liderzy białoruskiej opozycji. Sytuacja u naszego sąsiada stała się napięta, gdy obywatele ogłosili urzędującego prezydenta Łukaszenkę o sfałszowanie wyborów. Oddziały milicji i służb pacyfikowały protestantów, weszły także do kilku przedsiębiorstw technologicznych, między innymi do oddziału rosyjskiej wyszukiwarki Yandex. W odpowiedzi kilka przedsiębiorstw zarządziło ewakuację pracowników z kraju.

Zobacz także

Na Białorusi działa prężnie wiele przedsiębiorstw z branży ICT. Jedną z najbardziej znanych jest Wargaming, twórca popularnej na świecie gry World of Tanks.

To jest program adresowany dla firm, zarówno dla freelancerów, start-upów, małych i średnich, ale i dużych firm, które dziś, czując bardzo dużą niepewność polityczną dla Białorusi, szukają bezpiecznego miejsca. Tym bezpiecznym miejscem z całą pewnością może być - i chcemy - aby była dla nich Polska. Mamy doświadczenie konsekwentnego budowania sukcesu gospodarczego w ciągu minionych 30 lat.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju

Poland. Business Harbour. Polska przygotowała program realokacji dla białoruskiej branży ICT 

Celem programu jest „bezproblemowa realokacja na terytorium Polski”. Obsługą Poland. Business Harbour zajmie się Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Współpracować będzie GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Polska Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, fundacja Startup Hub Poland oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Zagłosuj

Który program powinien mieć wyższy priorytet?

Liczba głosów:

Białoruscy przedsiębiorcy będą według Emilewicz otrzymywać usługę „business concierge”, w ramach której udzielana będzie pomoc prawna i organizacyjna, między innymi w sprawach kontaktu ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Obsługa chętnych do przeprowadzki przedsiębiorstw ma odbywać się między innymi w języku rosyjskim. SSE „aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla realokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową”.

Zobacz także

Polska walczy o względy białoruskiej branży ICT między innymi z Ukrainą, która także chce ściągnąć do siebie technologiczne przedsiębiorstwa. 2500 przedstawicieli przedsiębiorstw technologicznych podpisało się pod listem, w którym stwierdzono między innymi, że start-upy powstają w atmosferze wolności i otwartości, a w atmosferze strachu i przemocy nie będą w stanie funkcjonować.

RadioZET.pl/PAP