Zamknij

Polak zjada rocznie średnio 5 kg czekolady. Ceny pójdą w górę

20.09.2021 19:02
Czekolada będzie droższa
fot. Autor: LOGVINYUK YULIIA/shutterstock

Polacy z roku na rok jedzą coraz więcej czekolady, ale czy są gotowi, by płacić za nią więcej? Najbliższe miesiące mogą upłynąć pod znakiem podwyżek, które ciągnie za sobą wszechobecna inflacja.

Inflacja widoczna jest już niemalże przy każdej kategorii produktów spożywczych. Koszty produkcji wielu dóbr, w tym uwielbianej przez Polaków czekolady są coraz wyższe –wynika z informacji przekazanych nam przez spółkę L. Wedel.

Znany producent słodkości zdradził, ile kilogramów (!) czekolady zjada statystyczny Polak i czy miłośnikom łakoci grożą podwyżki.

Czekolada będzie droższa? Inflacja już uderza w producentów

Rynek czekolady mimo pandemii trzyma się dobrze. Jak wynika z danych agencji Nielsen, wartość naszego rynku wyrobów czekoladowych w czerwcu 2021 roku wyniosła 7,65 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5 proc. rdr. Tylko w pierwszej połowie roku wyprodukowano ponad 189 tys. ton słodkości.

Jak wynika z informacji przekazanej nam przez firmę Wedel, produkcja idzie w ślad za rosnącym popytem. Jeszcze w 2004 roku Polak zjadał średnio 4 kg czekolady rocznie. Obecnie statystyczny miłośnik czekolady zjada 5,2 kg.  „Jeśli porównać nas do światowych liderów konsumpcji czekolady, to nadal jemy jej sporo mniej niż na przykład Austriacy czy Niemcy (8,3 kg rocznie na mieszkańca). O ponad  2kg rocznie wyprzedzają nas także Szwajcarzy, Brytyjczycy i Szwedzi” – informuje Wedel.

Na łakocie wydajemy średnio 190 złotych rocznie. Niewykluczone jednak, że rosnąca inflacja sprawi, że miłośnicy czekolady będą musieli zapłacić za nią więcej.

Aktualne trudności, z którymi mierzy się cała branża, związane są ze wzrostem cen w prawie wszystkich kategoriach surowcowych oraz opakowaniowych a także stałych kosztów operacyjnych. Wyzwaniem jest także sytuacja międzynarodowego transportu, na którą wpływają m.in.: wydłużony czas dostaw, wzrost stawek za wynajem kontenerów czy wysokie koszty frachtu morskiego 

Informuje firma LOTTE Wedel

Na ceny czekolady wpływają nie tylko koszty jej transportu, ale i coraz to wyższe ceny składników. Główny Urząd Statystyczny poinformował,  że inflacja w sierpniu 2021 roku sięgnęła 5,5 proc. Mleko w skali roku zdrożało o 3 proc., cukier o 0,8 proc., a kakao o 2,8 proc.  Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel, informuje dla Business Insider, że dotąd ceny czekolady rosły w tempie 4-5 proc. Przedstawiciel spółki nie ma wątpliwości: inflacja pociągnie za sobą kolejne podwyżki wynoszące nawet kilkanaście procent.

RadioZET.pl/mat.pras/Business Insider