Zamknij

Polacy wpłacą ponad 1 mld zł do mobilnych wpłatomatów Idea Banku

Olga Papiernik
07.12.2017 16:14
Polacy wpłacą ponad 1 mld zł do mobilnych wpłatomatów Idea Banku
fot. East News

Idea Bank spodziewa się przekroczenia 1 mld zł wpłat do mobilnych wpłatomatów jeszcze w tym miesiącu, poinformowała członek zarządu banku Małgorzata Szturmowicz. 

Ze względu na znaczną liczbą chętnych do korzystania z tej usługi bank wprowadził próg wejścia - od stycznia minimalna deklarowana wpłata, umożliwiająca zamówienie mobilnego wpłatomatu, będzie wynosić 1 000 zł, podała instytucja.

"Rekordowa kwota 100 mln zł, która trafiła na konta użytkowników mobilnych wpłatomatów w listopadzie, jest o 257% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 10% większa niż w październiku br. Zamawiane jak taksówka samochody-sejfy przewiozły już do banku w sumie 934 mln zł" - podano w komunikacie.

Grudzień to gorący okres dla wielu branż. Oczekujemy, że jeszcze w tym miesiącu uda nam się przekroczyć 1 mld zł. Będzie to pierwszy siedmiocyfrowy wynik w historii tego projektu. - powiedziała Szturmowicz.

Pierwszy samochód przeznaczony do przewozu gotówki, który można wezwać przez mobilną aplikację, pojawił się na ulicach Warszawy w kwietniu 2015 roku. Obecnie flota składa się z 37 pojazdów. Usługa odbioru gotówki w ramach tej fintechowej usługi dostępna jest już w 20 aglomeracjach.

- Samochody są w ciągłym ruchu. W listopadzie zrealizowanych zostało ponad 8 200 transakcji. Bardzo nas cieszą te wyniki, ale jednocześnie zmuszają do wprowadzenia pewnych ograniczeń, aby usługa była zawsze dostępna dla klientów wpłacających większe sumy. - wyjaśniła Szturmowicz.

Od stycznia minimalna deklarowana wpłata, umożliwiająca zamówienie mobilnego wpłatomatu, będzie wynosić 1 000 zł. Wpłaty nieprzekraczające tej kwoty stanowią obecnie 15% wszystkich, podano w komunikacie.

"Większość klientów wpłaca sumy znacznie większe – średnia wpłata w urządzeniu mobilnego wpłatomatu osiągnęła w listopadzie rekordowy poziom 12 tys. zł. To kwota siedmiokrotnie większa od średniej wpłaty w tradycyjnym wpłatomacie w Polsce, która według danych NBP wyniosła w II kw. br. zaledwie 1 727 zł. Do mobilnej wrzutni, w którą dodatkowo wyposażonych jest część samochodów Idea Banku, trafia w pojedynczej transakcji średnio 61 tys. zł" - czytamy dalej.

W miastach, w których działają mobilne wpłatomaty, samochody te są głównym kanałem, przez jaki gotówka trafia na rachunki w Idea Banku. Udział ten wynosi obecnie 67%. - poinformował Sławomir Gąsiorowski, dyrektor marketingu Idea Banku, nadzorujący rozwój projektu mobilnych wpłatomatów. 31% przypada na oddziały, a pozostałe 2% na stacjonarne wpłatomaty sieci Euronet.

Z badań przeprowadzonych przez Idea Bank wynika, że 32% mikroprzedsiębiorców rozlicza się wyłącznie w gotówce, a pozostałych 68% łączy płatności gotówkowe z bezgotówkowymi. Bezpłatna dla klientów Idea Banku usługa powstała właśnie z myślą o właścicielach firm, by mogli bezpiecznie, wygodnie i szybko wpłacać utarg, podsumowano w materiale.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

ISBnews/OP