Zamknij

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział koniec przywilejów dla emigrantów

18.11.2019 14:20
Polacy w Wielkiej Brytanii zapłacą więcej? Zapowiedział to premier Boris Johnson
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Emigranci zarobkowi żyjący w Wielkiej Brytanii nie będą zadowoleni z propozycji rządzącej Partii Konserwatywnej. Ugrupowanie premiera Borisa Johnsona zapowiedziało, że jeśli wygra grudniowe wybory parlamentarne, wprowadzi od stycznia 2021 roku równe traktowanie wszystkich imigrantów, bez obecnych udogodnień dla obywateli państw Unii Europejskiej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Przedstawiając szczegóły swej przyszłej polityki imigracyjnej, torysi wskazali przykładowo, że w efekcie brexitu przybysze z Unii Europejskiej będą nabywać prawo do świadczeń socjalnych dopiero po pięciu latach pobytu, podczas gdy obecnie mogą z nich korzystać już po trzech miesiącach.

Konserwatyści chcą też podwyższyć od przyszłego roku z 400 do 625 funtów rocznie opłatę pobieraną od cudzoziemców za pełny dostęp do usług brytyjskiej publicznej służby zdrowia.

Zobacz także

Chcą rozszerzyć obowiązek jej uiszczania na wszystkich zagranicznych pracowników, również z krajów UE. Ma to zapewnić skarbowi państwa dodatkowe 500 mln funtów rocznie.

Ponadto większość osób chcących podjąć pracę w Zjednoczonym Królestwie będzie musiała wcześniej udokumentować otrzymanie konkretnej propozycji zatrudnienia.

Polacy wracają z emigracji?

Obowiązek ten nie obejmie posiadaczy wysokich kwalifikacji zawodowych w pożądanych specjalnościach oraz przybyszów zamierzających podjąć własną działalność biznesową.

Zobacz także

– Gdy opuścimy UE, będziemy mieli nową okazję do wykazania się uczciwością i zapewnienia, by wszystkich przyjeżdżających do nas traktowano tak samo. Uczynimy nasz system imigracyjny równym – głosi wydane przez Johnsona oświadczenie.

Jak podała w poniedziałek „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), o 98 tys. zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba Polaków przebywających czasowo w Wielkiej Brytanii. Eksperci wśród powodów wymieniają m.in. niepewność związaną z brexitem oraz poprawę sytuacji na rynku pracy w Polsce.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP