Zamknij

Polacy piją coraz lepszą whiskey

Olga Papiernik
28.11.2017 17:16
Polacy piją coraz lepszą whiskey
fot. Adam Jaime on Unsplash

Import whisky do Polski spadł w ujęciu ilościowym o 2,13% r/r, natomiast wzrósł w ujęciu wartościowym o 9,83% r/r w okresie od stycznia do września tego roku, wynika z z raportu przygotowanego przez SWA (Scotch Whisky Association).

"Największe spadki [ilościowo] - dokładnie o 6,04% - zaliczyła lepsza jakościowa kategoria whisky, tzw. single malt. Nieznacznie gorszy wynik w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zanotowała tańsza blended whisky (tzw. whisky mieszana) - spadek o 0,72%. Wzrosty są widoczne w ujęciu wartościowym - kategoria single malt urosła o 6,19%, natomiast popularne 'blendy' aż o 11,27%. Łącznie import szkockiej whisky do Polski pod względem wartości poprawił się o 9,83%. Oznacza to, że Polacy sięgają po coraz droższe gatunki tego trunku" - czytamy w komunikacie.

Rośnie świadomość Polaków odnośnie rynku whisky. Wyedukowany klient sięga po coraz bardziej wyszukane odmiany tego trunku. Zaczyna poszukiwać nowych doznać, nowych wrażeń, możliwe, że powoli kończy się era ślepej wiary w siłę znanej od lat marki - powiedział organizator festiwalu Whisky Live Warsaw oraz właściciel sieci sklepów Ballantines Jarosław Buss.

Większe wymagania zakupowe rodaków względem whisky wiążą się ze wzrostem zamożności. Nie tylko status materialny, ale również pobudki kolekcjonerskie oraz chęć inwestowania w ten trunek stymulują wzrost zainteresowania lepszą whisky, podano w informacji.

W ciągu ostatnich pięciu lat index Rare Whisky Apex 1000, śledzący ceny butelek whisky o największym potencjale inwestycyjnym, rósł w tempie trzycyfrowym. Nic dziwnego, że coraz częściej drogie odmiany whisky padają łupem polskich kolekcjonerów i inwestorów. Podczas ostatniej edycji festiwalu Whisky Live Warsaw odbyła się licytacja siedemnastu butelek polskiej whiskey Wolf Distillery oraz 30-litrowej beczki Wolf Whiskey Smoky. Obie pozycje zostały wylicytowane za kwotę ponad 10 tysięcy każda - dodał Buss.

Trend stawiania na droższe odmiany whisky nie jest charakterystyczny jedynie dla Polski. W skali całego świata import whisky w trzech pierwszych kwartałach tego roku wzrósł w ujęciu ilościowym o 3,54%, natomiast w ujęciu wartościowym aż o 10,71%. Zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym widoczny jest wyraźny spadek taniej whisky "in bulk".

Potwierdza to, że tanie, ekonomiczne wersje, szczególnie nazwane 'private label', tracą coraz bardziej na znaczeniu - wskazał ekspert.

"W ujęciu globalnym, biorąc pod uwagę import szkockiej whisky, Polska zajmuje 13. miejsce z 18,7 mln butelek sprowadzonej szkockiej whisky. Liderem pozostaje Francja przed Stanami Zjednoczonymi oraz Indiami. W ujęciu wartościowym plasujemy się na 18. pozycji, wyprzedzając m.in. Brazylię i Turcję. W kontekście regionów - zarówno pod względem ilości, jak i wartości - pozycję lidera zajmuje Unia Europejska" - podsumowano w materiale.

ISBnews/OP