Zamknij

Skąpy jak Polak. Na czym najczęściej oszczędzamy?

26.08.2019 10:11
Polacy oszczędzają na każdym kroku. Oto nasze nawyki finansowe
fot. Shutterstock/ Kite_rin (ilustracyjne)

Kupują na promocjach, nie dają napiwków, parkują tam, gdzie jest za darmo i nie dzielą się z ubogimi. Taki obraz Polaków wyłania się po lekturze raportu BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak wynika z badania „zwyczaje finansowe Polaków” przeprowadzonego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor, Polacy oszczędzają na każdym kroku.
Powód? Nie stać nas, takie mamy nawyki, jesteśmy oszczędni, skąpi, przerastają nas rosnące koszty życia albo przytłaczają długi – informują autorzy raportu.

Zobacz także

Wynagrodzenia idą w górę, bezrobocie maleje, a transfery socjalne rosną. Mimo sprzyjających warunków makroekonomicznych budżety domowe wielu Polaków wciąż kuleją, a wyższe zarobki często nie przekładają się na oszczędności – czytamy w raporcie.

W jaki sposób oszczędzamy?

Ponad połowa Polaków (52 procent) przyznaje, że kupuje głównie na promocjach. Miłośnicy okazji i obniżek przeważają niemal w każdej grupie wiekowej i w każdym województwie. Na czele znalazło się jednak Podkarpacie (57 procent). Nie jest zaskoczeniem, że kupowanie na promocjach deklarowały głównie kobiety (59 procent).

Na czym oszczędzają Polacy?
fot. Raport BIG InfoMonitor

To nie jedyny sposób na tanie zakupy. Polacy oszczędzają także, kupując przez internet. Co szósty rodak szuka opcji, w której nie musi płacić za dostawę i stara się szukać do skutku.

Oszczędzamy także na parkingach. 40 procent badanych szuka miejsca parkingowego do chwili, aż znajdzie miejsce, gdzie można samochód postawić bez opłat. Pieniędzy na parking szczególnie żal młodym, początkującym kierowcom, między 18. a 24. rokiem życia (48 procent).

Zobacz także

Polacy nie są zbyt skłonni, by dawać napiwki. Nie wręcza ich w ogóle 1/3 badanych, w tym aż co druga osoba w wieku 18-24 lat (49 procent) oraz 45 procent emerytów.

Do sposobów na oszczędzanie zaliczono także odmowę poczęstowania papierosem. Co piąty ankietowany przyznał się do tego, że nie dzieli się papierosami. Biorąc pod uwagę, że pali około jednej trzeciej dorosłego społeczeństwa, to jest to bardzo wysoki wynik – wskazują autorzy raportu.

Niechętnie wrzucamy też do puszek. Niemal jeden na pięciu rodaków nie sięgnie do kieszeni po pieniądze na cele charytatywne oraz społeczne. Do pomocy nieco trudniej przekonać mężczyzn – 22 proc. oraz osoby starsze (65-74 lata) – 25 procent.

Jak wskazują autorzy raportu, polska gościnność wciąż jest górą nad finansami. Polacy zwykle nie oszczędzają na organizowanych przez siebie przyjęciach, choć 13 proc. badanych przyznaje, że z tego względu nie wpuści do domu gości.

Co dziesiąty rodak jest niezadowolony ze swoich perspektyw finansowych na najbliższy czas.

wynika z badania CBOS

RadioZET.pl