Zamknij

Polacy "oszaleli" na punkcie funduszy akcji małych i średnich spółek

Olga Papiernik
12.01.2018 13:49
Polacy "oszaleli" na punkcie funduszy akcji małych i średnich spółek
fot. Priscilla Du Preez on Unsplash

Saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych wyniosło 1,4 mld zł w grudniu ub. r., przy czym zdecydowana większość środków - ponad 1 mld zł - trafiła do funduszy detalicznych. W całym roku saldo wpłat i wypłat przekroczyło 17 mld zł - to pierwszy tak wysoki wynik od 10 lat, kiedy to Polacy "oszaleli" na punkcie funduszy akcji małych i średnich spółek, podały Analizy Online.

"W przeciągu dekady preferencje polskich klientów zmieniły się o 180 stopni. W tym roku najwyższą sprzedaż wśród funduszy detalicznych notowały te z grupy gotówkowych i pieniężnych (+8,2 mld zł netto). Dalej w kolejności znalazły się fundusze mieszane (+3,5 mld zł) oraz dłużne (+3,4 mld zł). Pomimo hossy na globalnych rynkach akcji, w tym na warszawskim parkiecie, inwestorzy pozostali ostrożni. Do detalicznych funduszy akcji zagranicznych i polskich wpłacono w całym roku tylko +0,9 mld zł" - czytamy w raporcie.

Grudzień, jak i cały 2017 rok, upłynął pod dyktando klientów detalicznych.

W grudniu najwyższy bilans sprzedaży odnotowały fundusze gotówkowe i pieniężne (+1,1 mld zł). Nieco ponad 160 mln zł netto klienci detaliczni wpłacili do funduszy dłużnych, a do trzech najpopularniejszych grup funduszy w ub. miesiącu weszły także produkty mieszane (+132 mln zł).

Popularność funduszy absolutnej stopy zwrotu nieco przygasła w grudniu i przewaga wypłat nad wpłatami wyniosła minus 166 mln zł, zaś w całym roku wpłacono do nich "tylko 0,8 mld zł".

"Tylko, ponieważ w 2016 roku bilans sprzedaży wyniósł blisko +3,5 mld zł i był najwyższy spośród wszystkich kategorii produktów" - czytamy dalej.

Grudzień nie przyniósł przełomu w przypadku funduszy akcji. Z detalicznych rozwiązań z tej kategorii wypłacono netto -234 mln zł. Pozytywnie za to wypadły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek (+61 mln zł), podano także.

ISBnews/OP