Zamknij

Polacy najchętniej inwestują w nieruchomości

Olga Papiernik
07.12.2017 08:45
Polacy najchętniej inwestują w nieruchomości
fot. East News

 

Badania przeprowadzone przez kampanię KPMG na niemal 100 osobach uznanych za majętnych wskazują, że 64% bogatych Polaków inwestuje lub inwestowało w nieruchomości, a kolejne 26% ma takie plany zrealizować w przyszłości - podaje "Puls Biznesu".

Gazeta donosi, że w całej populacji mieszkanie - i w mniejszym stopniu inne nieruchomości - uznawane są za najlepszy sposób na lokowanie pieniędzy.

Równocześnie, wraz ze wzrostem inwestycji w nieruchomości wzrasta wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który w listopadzie wyniósł +4,3%. Oznacza to, że w listopadzie 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 4,3% w porównaniu z listopadem 2016 r. 

- Łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 29,26 tys. osób w porównaniu do 28,19 tys. rok wcześniej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego nadal rośnie i w listopadzie wyniosła już 239,26 tys. zł. To jest o 5,5% więcej niż w ubiegłym roku. Zjawisko wnioskowania o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych przekłada się na wzrost średniej wartości udzielanego kredytu mieszkaniowego, co w konsekwencji powinno przełożyć się na rekordowy wynik od 2012 roku pod względem wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych. - poinformował główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski.

Inne sposoby inwestowania, które interesują Polaków to m.in.:

  • powierzanie pieniędzy bankom;
  • powierzanie pieniędzy funduszom inwestycyjnym;
  • inwestowanie na giełdzie, w akcje;
  • inwestowanie w start-upy.

Liczba osób zamożnych, tj. tych którzy zarabiają powyżej 7,1 tys. zł brutto przekroczyła w 2016 r. 1 mln, a KPMG szacuje, że w tym roku wzrośnie do 1,1 mln, a w ciągu najbliższych trzech lat do 1,4 mln.

PAP/ISBnews/OP