Zamknij

Polacy marnują żywność. Przeciętna rodzina traci 2,5 tysiąca złotych rocznie

30.09.2019 08:29
Polacy marnują tony żywności
fot. Shutterstock/Rido (ilustracyjne)

Prawie połowa Polaków deklaruje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie – wynika z badania przeprowadzonego dla Grupy KRUK. Przeciętna rodzina zostawia w koszu równowartość nawet 2500 złotych rocznie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak informuje Newseria, kwota stanowiąca równowartość wyrzucanego przez przeciętną, czteroosobową rodzinę mogłaby pomóc dłużnikom. Gdyby wpadła w ich ręce, wielu z nich spłaciłoby zobowiązania w ciągu dwóch lat.

Głównym powodem długów są między innymi niespłacone kredyty i pożyczki. Jest to poniekąd związane z obecnym trendem, czyli konsumpcjonizmem. To z kolei przekłada się na ekologię, bo kupowanie bez zastanowienia nie wpływa pozytywnie na środowisko. Ekonomia ma tu wiele wspólnego z ekologią.

– mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Agnieszka Salach z Grupy Kruk.

Za wyrzucaniem jedzenia stoi często roztargnienie Polaków, przez które nie sprawdzają daty przydatności produktów. Główną przyczyną jest jednak to, że kupują więcej, niż potrzebują – wynika z badania „Konsumpcjonizm i świadomość ekologiczna Polaków” przeprowadzonego dla Grupy KRUK.

Zobacz także

Eksperci wskazują, że przestrzeganie zasady zero waste, zakupy u rodzimych dostawców czy robienie zakupów z listą pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także ograniczyć marnowanie żywności.

Zobacz także

Tylko na zakup wody butelkowanej Polacy wydają łącznie 3 miliardy złotych, czyli około 980 złotych na osobę rocznie. Zdatna do picia kranówka generuje znacznie mniejsze koszty.

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria