Zamknij

Rośnie sprzedaż produktów z Chin

24.10.2019 09:12
Polacy kupują coraz więcej produktów z Chin. Poczta Polska liczy zyski z podatku VAT
fot. doomu/Shutterstock (ilustracyjne)

Polacy coraz częściej kupują produkty z Chin, na czym zyskują firmy oferujące przesyłki. W pierwszym półroczu tego roku Poczta Polska pobrała z tego powodu ponad 1,1 mln zł VAT – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podaje gazeta, to ponad 250 tys. złotych więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej i o 350 tys. zł więcej niż w drugim półroczu ubiegłego roku.

Takie dane pojawiły się w odpowiedzi wiceministra finansów Piotra Dziedzica w odpowiedzi na interpelację poselską Piotra Liroya-Marca.

Zobacz także

Większe zyski dla Poczty Polskiej

Poczta Polska jako krajowy operator pocztowy ma obowiązek pobierać VAT i cło od odbiorców (zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców) jeszcze przed dostarczeniem im przesyłki spoza Unii Europejskiej.

Gazeta przypomniała, że przesyłki adresowane do osób fizycznych są najczęściej odprawiane na podstawie tzw. DPDZ, czyli dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy (przywóz). Można z niego skorzystać, jeśli łączna wartość towarów nie przekracza 1 tys. euro.

Systematycznie rośnie łączna liczba wystawionych DPDZ – zarówno jako wartość odprawionych w ten sposób towarów, jak i kwota podatku VAT pobranego od zwykłych konsumentów. W pierwszym półroczu tego roku wystawiono odpowiednio 45 848 dokumentów dla towarów o wartości blisko 29,5 mln zł.

Zobacz także

Natomiast przesyłki zamawiane przez przedsiębiorców są odprawiane na podstawie jednolitych dokumentów celnych SAD lub zgłoszenia elektronicznego. Oba rodzaje dokumentów są wystawiane, tylko jeśli dany towar nie jest objęty zwolnieniem z VAT, ale przy zamówieniach wysyłkowych taka preferencja w praktyce nie występuje – wyjaśnił „DGP”.

Ponadto zdecydowanie wzrosła liczba przesyłek pocztowych z Chin.

W pierwszym półroczu 2019 r. Poczta Polska wystawiła dla nich 10 182 DPDZ i odprawiła w ten sposób towary o wartości ponad 5,1 mln zł, pobierając ok. 1,2 mln zł VAT. Dla porównania w tym samym okresie rok wcześniej wystawiono 7834 dokumenty dla towarów o wartości nieznacznie przekraczającej 4 mln zł i pobrano 918 tys. zł VAT.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Polska