Zamknij

Polacy coraz częściej płacą telefonami

Olga Papiernik
25.04.2018 12:28
Prezentacja nowego Android Pay Google w Moskwie
fot. Sputnik/EAST NEWS

Polski Standard Płatności (PSP) odnotował wzrost liczby transakcji BLIK-iem we wszystkich kanałach - do 14 mln w I kw. br. Najpopularniejszym kanałem pozostają płatności w internecie, których liczba wzrosła do 10,5 mln, ale mocny wzrost - 20% w skali kwartału dotyczy liczby realizowanych przelewów na numer telefonu, poinformował prezes PSP, operatora BLIK-a Dariusz Mazurkiewicz.

- Pierwszy kwartał 2018 roku to kolejny rekord BLIK-a - 14 mln wykonanych transakcji w systemie płatności mobilnych. Dla przypomnienia, 2015 rok to było 2 mln transakcji, 2016 - niecałe 9 mln, 2017 - duży, skokowy wzrost popularności systemu powyżej 33 mln, z dużym akcentem czwartego kwartału 2017 roku - powiedział prezes PSP podczas konferencji na Twitterze.

- To przede wszystkim kanał e-commerce stanowi o sile BLIK-a - 73,5% udziału we wszystkich transakcjach, niecałe 18% wiąże się z wypłatami z bankomatów. Widzimy też coraz większą popularność przelewów na telefon, a przed nami bardzo ciekawe kwartały w segmencie POS i peer to peer (P2P) - dodał.

Płatności internetowe

Spośród 14 mln transakcji w I kw. br. najwięcej odnotowano płatności w internecie - 10,5 mln, z bankomatów Polacy wypłacili gotówkę 2,6 mln razy, liczba natychmiastowych przelewów na telefon wyniosła 650 tys. (4,5% udziału w liczbie wszystkich transakcji), a płatności w terminalach 560 tys. (4%).

W skali roku, liczba transakcji poprzez www wzrosła do 10,5 mln wobec 3,6 mln zł, w bankomatach do 2,6 mln wobec 1,5 mln, w terminalach POS do 0,6 mln wobec 0,4 mln, a w segmencie P2P - do 0,7 mln wobec 0,3 mln w 2017 r.

W porównaniu z IV kwartałem 2017 roku, liczba transakcji w internecie wzrosła o 24%, liczba przelewów na numer telefonu zwiększyła się o 20%, wypłat z bankomatów o 8%, natomiast płatności w terminalach o 4%.

P2P to kanał z ogromnym potencjałem, który zanotował prawie dwukrotny wzrost w skali roku i 20% wzrostu w porównaniu z IV kw. ub. roku. Część banków, w których dostępny jest BLIK umożliwia już sprawdzenie, kto korzysta z tego typu rozwiązania poprzez wyświetlanie ikony BLIKa tuż obok nazwy kontaktu. Liczymy, że dołączą do nich kolejne - podkreślił prezes.

Wskazał, że PSP widzi bardzo duży potencjał funkcjonalności, związanych z płatnościami ponawialnymi np. w postaci subskrypcji takich serwisów, jak Spotify czy Netflix.

- Nie chcę wypowiadać się za poszczególnych dystrybutorów, bo to do nich należy uruchamianie funkcjonalności w ramach swoich platform, ale na pewno w tym roku taka funkcjonalność przez banki i przez platformy zostanie udostępniona - w bardzo prosty i bezpieczny sposób będzie można BLIK-iem subskrybować. To jeden z istotnych elementów rozwoju zaplanowany przez Polski Standard Płatności na ten rok. Liczymy, że w ciągu tego roku będzie można przejść na subskrypcję Netfliksa, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością za pomocą przelewu BLIK. Po wakacjach będziemy mogli o tym więcej opowiedzieć - powiedział Mazurkiewicz.

W I kw. br. Polacy wykonywali średnio 158 tys. transakcji BLIK-iem dziennie. Było to średnio 117 tys. płatności w internecie, 28 tys. transakcji w bankomatach, 6 tys. płatności w terminalach płatniczych i 7 tys. natychmiastowych przelewów na telefon. Dzienny rekord transakcji BLIKiem łącznie wyniósł ponad 216 tys., a w samym internecie - 158 tys.

Zobacz także

25% Polaków spodziewa się rezygnacji z gotówki w ciągu 10 lat

Co czwarty Polak spodziewa się całkowitej rezygnacji z gotówki w ciągu najbliższych 10 lat, wynika z ogólnopolskiego badania zleconego przez instytucję płatniczą Akcenta.

Zagłosuj

Czy uważasz, że zrezygnujemy z płacenia gotówką w ciągu 10 lat?

Liczba głosów:

- Ogromny postęp w sferze upowszechniania się transakcji bezgotówkowych, który dokonał się nie tylko w Polsce, ale i na świecie, sprawia, że coraz bardziej uzasadnione staje się pytanie już nie o to, czy możliwe jest całkowite zastąpienie gotówki przez elektroniczne transakcje, ale kiedy dokona się ta zmiana. Biorąc pod uwagę dynamiczne tempo, w jakim ewoluuje rynek finansowy, może to nastąpić znacznie szybciej, niż myślimy - powiedział dyrektor polskiego oddziału instytucji płatniczej Akcenta Radosław Jarema.

Wyniki badania, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Akcenty wskazują, że Polacy są świadomi kierunku, w którym zmierza sfera płatności i transakcji finansowych. Już co czwarta osoba w Polsce spodziewa się, że za 10 lat gotówka przejdzie do lamusa. W deklaracjach respondentów niewielkie znaczenie miał ich wiek, wyniki były zbliżone dla wszystkich grup wiekowych. Za to wyraźne różnice widać było w odpowiedziach kobiet i mężczyzn. Żeńska część badanych znacznie częściej wskazywała na duże prawdopodobieństwo rychłego wyparcia papierowego pieniądza w naszych portfeli. 30% kobiet i tylko 18% mężczyzn stwierdziło, że nastąpi to już w ciągu najbliższej dekady. Nadal jednak większość społeczeństwa, bo 76%, w tym 70% kobiet i 82% mężczyzn, spodziewa się, że z papierowym pieniądzem nie pożegnamy się tak szybko, podano także.

- Transformacja w kierunku pieniądza wirtualnego wymaga udziału nie tylko firm i ich podmiotów, ale również administracji publicznej. Co ciekawe, niektóre państwa na świecie, również w Europie otwarcie dążą do całkowitego odejścia od gotówki, a popularyzacja płatności cyfrowych jest dla nich częścią strategii rozwoju - dodał Jarema.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie instytucji płatniczej Akcenta w dniach 12-14 lutego 2018 przez agencję SW Research metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1024 ankiet z Polakami powyżej 18. roku życia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

ISBnews/OP